answersLogoWhite

0

When talking about gold, we're referring to a troy ounce, not your regular "baking" ounce avoirdupois.

There are 31.103 grams in a troy ounce.

There are 28.3495 grams in an ounce avoirdupois

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What would 7.1 grams of gold cost?

7.1 grams of gold is about 1/4 ounce of gold, the purity defines the cost per ounce divided by 4.


What is an 8th of an ounce?

1 Ounce=28 Grams 1/2 Ounce=14 Grams 1/4 Ounce=7 Grams 1/8 Ounce=3.5 grams :)


How much does dank cost?

well in Canada its: 25$ -1/8 Ounce 50$- 1/4 Ounce 85$- 1/2 Ounce 160$- 1 Ounce There are 28 grams in an Ounce. These are the approximate numbers, you can find it for more or less around these prices.


Amount and price of weed in Australia?

A stick cost $25 that's 1.2 grams a fifty costs $50 3 grams a hundred is $100 6.5 grams a half ounce is $200 14 grams a ounce is $350 28 grams


In southern California how much does a quarter ounce of mariguna cost in 2010 And how much does it weigh?

A quarter-ounce or "quad" can typically cost anywhere from 130-160, and weighs 7 grams.


What is the cost per ounce of a 640 ounce that costs 17.00?

To find the cost per ounce, divide the cost by the number of ounces: 17.00/640 = .0265625 cents per ounce.


How much would 16.5 grams of platinum cost?

Assuming current prices of $1575 per ounce, 16.5 grams would cost $918.28


What is todays price of scrap gold in grams and ounces?

Well, in today's market the yellow gold metal scrap in grams or one ounce does not cost ; only in the mind of the people per gram 43 Dollars 24k and for ounce cost 1,350 Dollars


If a 32 ounce can of juice costs 2.56 what is the cost per ounce?

0.08 per ounce


An eleven ounce bag of chips costs 1.99. what is the cost per ounce?

To find the cost per ounce, divide the total cost by the total ounces. In this case, $1.99 divided by 11 ounces equals $0.18 per ounce.


What is the cost per ounce if a 1.8 ounce jar of cinnamon costs 4.05?

To find the cost per ounce, divide the total cost of the jar by its weight in ounces. For a 1.8-ounce jar costing $4.05, the calculation is ( \frac{4.05}{1.8} ), which equals $2.25 per ounce.


How much does a ounce of gold cost?

A ounce of gold costs 500dollars