To determine the average cost of sugar when sugar, salt, and pepper together cost 27 cents, we first need to know the individual costs of salt and pepper. If we assume that the costs of salt and pepper are negligible or zero, then the average cost of sugar would be 27 cents. However, without specific prices for salt and pepper, it's impossible to calculate an accurate average for just sugar.
The cost of the raw ingredients is only about 5 cents a liter plus the cost of packaging which is another 5-10 cents. Coca-Cola and Pepsi probably spend more money marketing their product than producing it.
In 1990, the cost of a bottle of soda would have varied depending on factors such as location and brand. On average, a bottle of soda may have cost around $1 at that time.
In 1990, the average cost of electricity in the United States was about 8.92 cents per kilowatt-hour. However, prices can vary depending on location and provider.
You are charged by Kilowatt Hours. An average cost is about 12 cents. To make the math easy, assume a standard 100 watt incandescent bulb. If you had ten of them turned on for an hour it would cost 12 cents.
It is 12 cents per kwH for the US as of April 2009 New England area had the highest average around 15 cents and Hawaii came in at 22 cents Average monthly usage is 935 kwH per month for the US Here in WA state we pay 6.8 cents per kwH I am planning on going solar or wind or permanent magnent motor (when it gets perfected real soon I hope) to not pay any utilities.
The cost of white pepper can vary depending on where you buy it and in what quantity. On average, you can expect to pay around $0.05 to $0.10 per gram for white pepper.
The average price for a gallon of milk in 1900 was 13 cents. A dozen eggs cost 20 cents and a pound of sugar cost 30 cents.
in 2002 sugar cost 50 cents
In the 1930's sugar had cost 50 cents a pound.
In 1959, the average cost of a newspaper was around 10 cents.
In 1908, the cost of a loaf of bread was 5 cents. The average wage in 1908 was 22 cents an hour and a dentist earned around $2,500 per year. The price for a dozen eggs was 14 cents and sugar was around 4 cents per pound.
In 1930, sugar cost 0.49 cents for 10 pounds. Soap only cost 0.17 cents for 3 bars, and white bread was only 0.08 cents per loaf.
its 1.97 cents
A green pepper can cost from 10 cent, to 25 cents, to 50 cents depending on where you are buying it from. This is just like any food, but green peppers are relatively cheap. I buy them at ACME for about 35 cents.
The average price of a movie ticket in 1929 was 35 cents.
In 1929, a first class stamp cost 2 cents and a 10 pound bag of sugar cost 59 cents. A pound of butter was 43 cents, a pound of cheese was 29 cents, and a roll of toilet paper was 5 cents.
The average price of a movie ticket in 1940 was 24 cents.