The cost of one pound per tea varies in each type of tea.
The price that occurs the most for a 1/4 lb of loose tea on the web site teapittsburgh.com is $5.99, so a pound would cost $23.96 but $19.99 is the price marketing would choose for the price of a pound. There are other teas that cost less and some that are well over a hundred dollars a pound.
To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.
$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17
The cost of 87 pounds of cheese at $5.79 per pound would be $502.73.
To find the cost of 14 ounces of lemon drops, first convert 14 ounces to pounds. Since 1 pound is equal to 16 ounces, 14 ounces is 0.875 pounds (14 ounces ÷ 16). Then, multiply the cost per pound ($2.80) by the weight in pounds (0.875 pounds) to get the total cost for 14 ounces of lemon drops.
There are sixteen ounces in a pound.
The cost of one pound per tea varies in each type of tea. The price that occurs the most for a 1/4 lb of loose tea on the web site teapittsburgh.com is $5.99, so a pound would cost $23.96 but $19.99 is the price marketing would choose for the price of a pound. There are other teas that cost less and some that are well over a hundred dollars a pound.
The price that occurs the most for a 1/4 lb of loose tea on the web site teapittsburgh.com is $5.99, so a pound would cost $23.96 but $19.99 is the price marketing would choose for the price of a pound. There are other teas that cost less and some that are well over a hundred dollars a pound.
32 tablespoon of tea has been available with one pound of tea.
It can be anything in between INR50,000 to INR500,000
Varies by state.
In terms of British money, a pound of tea cost £ 1 10s. That would be a total of 30 shillings.
One pound of potatoes cost about 50 pence UK.
one pound cost 3.78
it cost 5 million dollars?
12.5 of the cheaper stuff. 7.5 of the expensive stuff.
1.50
$4