1 pound = 16 ounces 14 ounces = (14/16) = 7/8 of a pound At $2.80 per pound, 7/8 of a pound costs (7/8 x $2.80) = $2.45
1 pound = 16 ounces 13 ounces = (13 / 16) = 0.8125 pound Cost for 13 ounces = 0.8125 the cost of a pound = (0.8125 x 124) = 100.75
If 1 pound equals 3, then 1 ounce equals 0.1875, so 80 ounces would eqalppual 15.
$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17
To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.
First, convert 1.8 pounds to ounces: 1.8 pounds * 16 ounces/pound = 28.8 ounces. Since the container weighs 4 ounces, subtract that from the total weight to find the weight of the salad: 28.8 ounces - 4 ounces = 24.8 ounces. Multiply the weight of the salad by the cost per ounce: 24.8 ounces * $0.21/ounce = $5.21. Thus, the cost of the salad would be $5.21.
It would cost $1.40 per pound.
1 pound = 16 ounces no matter what the cost is.
there are 16 ounces in one pound there are 92 ounces total cost per 1 ounce - 2.21/92 = 0.024 cost per 1 pound - 0.024*16 = 0.384 or 39 cents per pound
To calculate the cost of 1 pound 12 ounces at $5.40 per pound, we first need to convert 1 pound 12 ounces to decimal form. There are 16 ounces in a pound, so 1 pound 12 ounces is equivalent to 1.75 pounds (1 + 12/16). Multiplying 1.75 pounds by $5.40 gives us the total cost: $9.45.
1 pound = 16 ounces 13 ounces = (13 / 16) = 0.8125 pound Cost for 13 ounces = 0.8125 the cost of a pound = (0.8125 x 124) = 100.75
If 1 pound equals 3, then 1 ounce equals 0.1875, so 80 ounces would eqalppual 15.
422.40
$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17
0.98 pounds = 15.68 ounces.
To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.
First, convert 1.8 pounds to ounces: 1.8 pounds * 16 ounces/pound = 28.8 ounces. Since the container weighs 4 ounces, subtract that from the total weight to find the weight of the salad: 28.8 ounces - 4 ounces = 24.8 ounces. Multiply the weight of the salad by the cost per ounce: 24.8 ounces * $0.21/ounce = $5.21. Thus, the cost of the salad would be $5.21.
60000 ounces