answersLogoWhite

0

1 pound = 16 ounces 14 ounces = (14/16) = 7/8 of a pound At $2.80 per pound, 7/8 of a pound costs (7/8 x $2.80) = $2.45

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Natural Sciences

What is the cost to buy a 13 ounce bottle of perfume at the price of 124 per pound?

1 pound = 16 ounces 13 ounces = (13 / 16) = 0.8125 pound Cost for 13 ounces = 0.8125 the cost of a pound = (0.8125 x 124) = 100.75


A pound of apples cost 3 how much will 80 ounces of apples cost?

If 1 pound equals 3, then 1 ounce equals 0.1875, so 80 ounces would eqalppual 15.


How much does one pound of candy cost at 13.20 for 7 ounces?

$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17


If one bag of potatoes weigh 5pounds and 12 oncescost 2.07what is the cost of one pound?

To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.


At deli extravaganza salads are 0.21 per ounce and an empty container weighs four ounces what is the cost of the salad if the scale read 1.8 pounds hint there are 16 ounces in a pound?

First, convert 1.8 pounds to ounces: 1.8 pounds * 16 ounces/pound = 28.8 ounces. Since the container weighs 4 ounces, subtract that from the total weight to find the weight of the salad: 28.8 ounces - 4 ounces = 24.8 ounces. Multiply the weight of the salad by the cost per ounce: 24.8 ounces * $0.21/ounce = $5.21. Thus, the cost of the salad would be $5.21.

Related Questions

If 1 pound 12 ounces of fish cost 2.24 what is the cost of fish per pound?

It would cost $1.40 per pound.


How many pounds in 16 ounces when cost is 1.29?

1 pound = 16 ounces no matter what the cost is.


A bag of potatoes weighing 5 pound 12 ounces costs 2.21 What is the cost of 1 pound of potatoes?

there are 16 ounces in one pound there are 92 ounces total cost per 1 ounce - 2.21/92 = 0.024 cost per 1 pound - 0.024*16 = 0.384 or 39 cents per pound


What is the cost of 5.40 per pound what is the cost of 1lb12oz?

To calculate the cost of 1 pound 12 ounces at $5.40 per pound, we first need to convert 1 pound 12 ounces to decimal form. There are 16 ounces in a pound, so 1 pound 12 ounces is equivalent to 1.75 pounds (1 + 12/16). Multiplying 1.75 pounds by $5.40 gives us the total cost: $9.45.


What is the cost to buy a 13 ounce bottle of perfume at the price of 124 per pound?

1 pound = 16 ounces 13 ounces = (13 / 16) = 0.8125 pound Cost for 13 ounces = 0.8125 the cost of a pound = (0.8125 x 124) = 100.75


A pound of apples cost 3 how much will 80 ounces of apples cost?

If 1 pound equals 3, then 1 ounce equals 0.1875, so 80 ounces would eqalppual 15.


.44 ounces of truffles cost 13.20 how much would 1 pound cost?

422.40


How much does one pound of candy cost at 13.20 for 7 ounces?

$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17


If something cost 8.99 per pound and the weight is .98 pounds how many ounces is that?

0.98 pounds = 15.68 ounces.


If one bag of potatoes weigh 5pounds and 12 oncescost 2.07what is the cost of one pound?

To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.


At deli extravaganza salads are 0.21 per ounce and an empty container weighs four ounces what is the cost of the salad if the scale read 1.8 pounds hint there are 16 ounces in a pound?

First, convert 1.8 pounds to ounces: 1.8 pounds * 16 ounces/pound = 28.8 ounces. Since the container weighs 4 ounces, subtract that from the total weight to find the weight of the salad: 28.8 ounces - 4 ounces = 24.8 ounces. Multiply the weight of the salad by the cost per ounce: 24.8 ounces * $0.21/ounce = $5.21. Thus, the cost of the salad would be $5.21.


A bag of potatoes weighing 12ounces costs 2.07 what is the cost of 1 pound of potatoes?

60000 ounces