No
In a standard house lamp, if the bulb is missing the circuit is broken in the same way as if the light switch were off. It is not very safe, however, to leave a lamp like this. A child or pet could complete that circuit easily by touching the two connectors in the socket and receive a very bad shock.
The cost of electricity for a light bulb being on for a long time depends on the wattage of the bulb, the electricity rate per kilowatt-hour, and the duration it is on. To calculate the cost, you can use the formula: (Wattage of bulb / 1000) * hours on * cost per kilowatt-hour.
To calculate the cost of running a 15 watt bulb non-stop for a year, you first need to determine the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) in your area. Once you have that information, you can use the formula (Wattage/1000) x Hours Used x Days in a Year x Cost per kWh to find the annual cost. If the cost of electricity is $0.12 per kWh, running a 15 watt bulb non-stop for a year would cost approximately $15.79.
Using a 7 watt bulb for 1 hour would cost about 0.84 cents based on the average electricity rate in the United States. Over a year, if used for 4 hours a day, it would cost around $12.25 in electricity.
To calculate the cost per hour to use a 150 watt light bulb, you would first need to know your electricity rate per kilowatt-hour (kWh). Once you have that, you can convert the wattage of the light bulb to kilowatts (0.150 kW) and multiply it by the electricity rate to determine the cost per hour. Keep in mind that rates vary depending on your location and energy provider.
A 60 Watt light bulb consumes electrical energy. If you leave is on for 24 hours, it consumes 60 x 24 = 1440 Watt-Hours, or 1.44 Kilowatt-Hours. If you want to know how much money this much energy costs, look on your last electricity bill. There it will give the cost of one Kilowatt-Hour.
The cost of electricity varies from country to country and between suppliers. Consumers can also have different tariffs so that it is cheaper to use electricity at times when others are not using it. There is, therefore, no simple answer.
The cost of electricity for a light bulb being on for a long time depends on the wattage of the bulb, the electricity rate per kilowatt-hour, and the duration it is on. To calculate the cost, you can use the formula: (Wattage of bulb / 1000) * hours on * cost per kilowatt-hour.
To calculate the cost of running a 15 watt bulb non-stop for a year, you first need to determine the cost of electricity per kilowatt-hour (kWh) in your area. Once you have that information, you can use the formula (Wattage/1000) x Hours Used x Days in a Year x Cost per kWh to find the annual cost. If the cost of electricity is $0.12 per kWh, running a 15 watt bulb non-stop for a year would cost approximately $15.79.
depends on the wattage of the bulb, and how long you leave it on. no definite answer.
* *
Using a 7 watt bulb for 1 hour would cost about 0.84 cents based on the average electricity rate in the United States. Over a year, if used for 4 hours a day, it would cost around $12.25 in electricity.
You only pay for current that you use, so the answer is no.
To calculate the cost per hour to use a 150 watt light bulb, you would first need to know your electricity rate per kilowatt-hour (kWh). Once you have that, you can convert the wattage of the light bulb to kilowatts (0.150 kW) and multiply it by the electricity rate to determine the cost per hour. Keep in mind that rates vary depending on your location and energy provider.
A 60 Watt light bulb consumes electrical energy. If you leave is on for 24 hours, it consumes 60 x 24 = 1440 Watt-Hours, or 1.44 Kilowatt-Hours. If you want to know how much money this much energy costs, look on your last electricity bill. There it will give the cost of one Kilowatt-Hour.
On average, a 32W T8 fluorescent bulb running 24 hours a day for 30 days at an average electricity rate of $0.12 per kilowatt-hour would cost about $7.84 per month.
You are charged by Kilowatt Hours. An average cost is about 12 cents. To make the math easy, assume a standard 100 watt incandescent bulb. If you had ten of them turned on for an hour it would cost 12 cents.
It depends on the computer and the company that gives you your electricity. The simple answer is way too much.