answersLogoWhite

0

One ounce of 14k gold will cost about $732.18, once ounce of 18k gold will be about $938.70, and an ounce of 24k gold is about $1,251.60.

24 K $1251.60 18 K $ 938.70 14 K $ 732.18

24 K $ 1251.60 18 K $ 938.70 14 K $ 732.18

hi do you want to put amount on my gold 18 k and 24 k to give to spouse necelace

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is today's price of gold per ounce?

By the time I answer this question (8th of Oct 2012), today's price of gold is $1771.82 per ounce. To check gold price on the other day, you can visit goldprice.org Thanks


What is the price of gold at?

Gold prices fluctuate throughout the trading day but the most recent price was $1535.63 per ounce.


How does a person determine the price of gold per ounce?

A person can determine the price of gold per ounce by looking up the current prices of gold. The latest prices can be found on CNN Money. One must then determine what carrot of gold they have to work out the value.


Gold price per ounce?

Today's date is July 5, 2014. The price of gold in the United States is 1320.50 dollars per ounce.


What web sites have information on how much gold is worth per ounce?

There are lots of website where you can find the current prices for gold per ounce. One particular website is called Gold Price where you can get the latest current price per ounce of gold.


What is the price of gold in USA?

The price of gold and other metals does change day to day. The price of gold today is 1118 per ounce.


What was the price of one ounce of gold in 1850?

In 1850, the price of one ounce of gold was approximately $20.67. This value was established under the Coinage Act of 1834, which set the official price of gold. However, market prices could fluctuate due to various factors, including supply and demand. Adjusted for inflation, this price would be significantly lower in today's dollars.


What were prices in 1968?

The average price per troy ounce of gold in 1968 was $39.31


What is the price of 10g of 24 kt gold?

The price of one (1) troy ounce 24kt gold in today's market


How much is 1oz gold?

The price of one ounce of gold fluctuates with the supply and demand of the market, as well as trading prices. As of July 2014, the asking price was around $1,320 per ounce.


What is the price per ounce of gold currently?

The price of gold changes daily, As of 06/30/12, the price of one troy ounce of gold is $1597.43. You can find the daily spot price of all the precious metals at...kitco.com or free-bullion-investment-guide.com


Has the price of gold gone up or down today?

Spot gold bullion gained $1.70 at the start of the day today. The price of a troy ounce is quoted at $1127.60.