First you would write down the information you know v=0m/s (final speed). Assume the rock hits the bottom of the well a= -9.8m/s (acceleration to 1 decimal place). It is always -9.8m/s for everything falling down the way t=12s s=? (displacement). This is what you are trying to figure out. Then use the equation u=v-at u=0-(-9.8x12) u=117.6m/s s=ut+1/2at2 s=(117.6x12)+(-9.8x0.5x122) s=1411.2-705.6 s=705.6 metres
The acceleration of gravity is 9.8 meters (32.2 feet) per second2.After 3 seconds, the speed of the falling rock is 29.4 meters (96.6 feet) per second.The rock's average speed during the 3 seconds is 14.7 meters (48.3 feet) per second.The distance it has fallen = (average speed) x (time) = 44.1 meters (144.9 feet).
An object in free fall will fall approximately 64 feet in 2 seconds.
The distance that sound travels in 15 seconds depends on the medium it is traveling through. In air at room temperature, sound travels approximately 4,500 meters (4.5 kilometers) in 15 seconds.
The object will move a total distance of 80 meters, which is calculated by multiplying the speed (10 m/s) by the time (8 seconds).
Light travels about 1,860,000 miles in 10 seconds, which is roughly seven times around the Earth.
In order to come up with an answer, we have to impose a couple of rules: 1). we're trying this on the earth 2). we're ignoring the effects of air 3). it's not moving at the beginning of the 5 seconds ... that's when you drop it from your hand Then the rock falls 400 ft in five seconds. What's really interesting is that it doesn't matter how much it weighs. ALL rocks fall the same distance in 5 seconds.
about five metres deep
If the rock falls at 96 feet per second then multiply that by two to find out how far the rock traveled in two seconds which is 192 feet. Subtract 192 from 640 and the answer is 448. Therefore, the rock is 448 feet high after two seconds.
depends on the mass of the stone, the shape of the stone, and the height dropped from. sorry dude.
Far out! Peice rock on!
well it depends, how far is the object in your nose? can you see it?
The acceleration of gravity is 9.8 meters (32.2 feet) per second2.After 3 seconds, the speed of the falling rock is 29.4 meters (96.6 feet) per second.The rock's average speed during the 3 seconds is 14.7 meters (48.3 feet) per second.The distance it has fallen = (average speed) x (time) = 44.1 meters (144.9 feet).
speed of sound at sea level = 340.29 meters per second Distance to the wall and back in time 15 seconds Distance to the wall 7.5 seconds 340.29 m * 7.5 = 2552.175 meters
How far the drop height is.
Either your pressure will drop because the pump wont be working too well and as far as the well being dry, only visual inspection will do or call a plumber.
about 120ft
The duration of How Far Will You Go? is 1800.0 seconds.