In 1940, the average cost of cheese in the United States varied by type, but it generally ranged from about 30 to 60 cents per pound. Popular varieties like cheddar could be found at the lower end of this range, while specialty cheeses were priced higher. Adjusted for inflation, this would equate to approximately $5 to $10 per pound in today’s currency.
it cost like about $0.50.
About a dollar per cheese burger
it depends on where do you buy it or which kind the cheese is.
Seeing how the Ford Mustang did not come out til 1964 1/2 there is no way to know how much it would of cost.
$1.49
The Red Ryder BB rifle cost around $2:50 in 1940. This would be the No:111 model 40 first variation. There would be 8 more Variations over the following years
If all 210 people are eating exactly 1 serving, it will cost around 6,930 cents or $69.
$10
It variesss
About 5.59
About $3 95
Depends where you buy it.