answersLogoWhite

0

- an acre of farm land $50- $100

- a meal at an average restaurant 15 -25 cents

- a decent hotel room for one night $1-2

- stable fees for a night 50 c

- a six-gun and holster $10

- a Winchester and/or Henry rifle $20

- pistol/rifle ammo $1 box 50

- a Bowie knife $2

- a saddle $20

- a great horse $60

- 1 of each (cow, sheep, mule, chicken, sow, dog) $20, $5, $10, 50c, $5, free

- a cowboy's clothes (shirt, pants, boots, belt/suspenders, chaps, spurs, kerchief, hat) $10

- a duster / slicker / frock $2

- a woman's outfit (fancy) $6+ hat

- a man's outfit (fancy) $8 + hat

- a stage coach $500

- a wagon $50

- mining gear (shovel, pick, axe, sifting pan, etc) $10

- an expensive prostitute $5 +

- rail-road ticket (say, from St Louis, MO to Lincoln, NE) $10

- a book hardback new 25 c

- a newspaper 5c

- a haircut, shave, and bath 25c

- a length of rope/lasso $1

- a canteen of water $1

- a jug of whiskey $1-2

- a day-labourer (day wages) $1 - 12+ hr day 6 days a week

- a troubleshooter/gunman (month's wages) $100 +

- laundry washed 25c a 10 lb load

- any jewellery items - gold weddind band woman $10, man $15, pocket watch $6+

- a dining set - china dishes set of 8 $20

(1/1)

Dio:

lately I've been getting a number of questions regarding what things cost and how much people made at the time, so I thought it might be helpful to reprint the following list that I assembled for the Free Press, summarizing what stuff cost in the 1870s on the frontier. Also added some more material from various sources including the Montgomery Ward catalog for 1872.

Maybe we ought to have this list available in the library as well?

1 troy ounce of gold (Black Hills exchange value) -- $20.00

1 troy ounce of gold (New York price) -- $17.50

1 gold bar, 1 inch X 2.5 inches X 8 inches -- approximately $3,000

storage of gold at the bank -- 1% of value, per month

guidebook promoting the Black Hills -- 50 cents

one first class combination ticket (Northern Pacific train from Chicago to Bismarck,

and then by stagecoach to Deadwood) -- $49.25

1 meal at a stagecoach station along the way -- $1.50

1 first class combination ticket (Union Pacific train from Chicago to Cheyenne, and

then by stagecoach to Deadwood) -- $49.25

1 third class train ticket on either line, Chicago to Bismarck or Cheyenne (no stage

ticket included) -- $28.00

1 stagecoach ticket, Bismarck to Deadwood (36 hours/211 miles) -- $23.00

1 stagecoach ticket, Ft. Pierre to Deadwood (32 hours/190 miles) -- $20.00

1 stagecoach ticket, Cheyenne to Deadwood (48 hours/290 miles) -- $30.00

registering a claim with a local mining district registrar -- $1.00 to 2.00

obtaining an official land patent from the US government -- $1,000

sale price for a major underground mine $100,000 -- $400,000

sale price for a medium sized underground mine -- $40,000 to 50,000

sale price for a small mine -- $4,000 to 25,000

wages for an experienced miner -- $4.00 to 7.00 per day

wages for an unskilled/inexperienced miner -- $1.00 to 3.00 per day

wages for a painter, machinist, blacksmith, or carpenter in most of the U.S. -- $2.00 to 3.00 per day

average wage for an unskilled laborer in most of the US -- $1.00 per day

armed guard for a major gold shipment from Deadwood to Cheyenne -- $200.00 for

the trip per man

wages for a bullwhacker (teamster) -- $50.00 to 75.00 per month (includes food)

wages for a cowboy -- $30.00 per month (includes food)

wages for a town marshal -- $75.00 to 225.00 per month

wages for the chief mining engineer/principal manager with one of the major under-

ground mines -- $1,000 to 1,500 per month

Hotel room, good quality -- $2.00 to 4.00 per night

bunk or floor space, flophouse -- $1.00 per night per man

monthly rent for a two or three room cabin -- $25.00 to 40.00 per month

hotel restaurant style meals, best quality -- $14.00 per week

meals, mid-range hotels and boarding houses -- $10.00 per week

meals, decent quality, prepared by "batching" with some pards and cooking your own -- $6.00 to 7.00 for each man per week

meals, lowest quality "army" style provisions for one man for 3 months -- $20.00

flour, one-hundred pound sack or barrel -- $10.00

1 lb. bacon -- 25 cents

1 lb. butter -- 40 cents

1 dozen eggs -- 35 cents

1 gal. kerosene -- $3.75 (note: this is an inflated gold rush price due to the market being cornered -- it will drop later)

1 work or draft horse -- $150.00

1 good saddle horse -- $200.00

1 decent quality saddle -- $30.00

1 good quality "cowboy" style saddle -- $60.00

yoke of 2 oxen -- $150.00

1 wagon -- $65.00

1 buggy -- $65.00 to 75.00

1 set of harness -- $50.00

1 cow -- $26.00

1 bull -- $90.00

1 steer (two year old) -- $22.50

1 decent quality pair of boots -- $10.00

1 good quality custom-made pair of "cowboy" style boots -- $15.00 to 22.50

1 good quality Stetson-made "Boss" hat -- $5.00

1 blanket -- $3.00

1 good quality revolver -- $17.00 to 20.00

1 pair high quality revolvers with pearl grips -- $100.00

1 box, pistol cartridges -- 50 cents

1 Winchester lever action rifle -- $40.00

1 lb. best quality dynamite -- 35 cents

Cigars -- $.05 -.10 each

Men's suspenders -- $.25

Books -- hard cover average $.50

Webster's Unabridged Dictionary, 1,840 pages -- $12

good quality Lamp -- $5

Newspaper Subscription -- $3/year

Pump organs -- $99 to $340

2 mugs of locally-produced draft beer -- 25 cents

1 shot of decent whiskey -- 50 cents

session with a standard grade soiled dove -- $3.00 to 5.00

quickie with a streetwalker in doorway of a back alley -- $1.00 for a white or Hispanic woman, .50 to .75 for a woman of color

1 dance with a dance hall girl -- 5 cents to 25 cents

unimproved acreage (no mineral rights, average tract - 160 acres) -- $5.00 to 7.00 per acre

improved farmland -- $10.00 to 30.00 per acre depending on quality and location

Homestead Filing Fee -- $14

House - 32' x 40' (4 rooms) -- $700

cabin - 16' x 22' (2 rooms) -- $300

Shanty - 8' x 10' (1 room, dirt floor) $25

small barn and well -- $150

Chairs -- $1.25 each

Bed, Bureau, and Commode -- $15

Cookstove -- $25

Lantern -- $1.00

Calico fabric -- 10¢/yard

Bleached Cotton fabric -- 15¢/yard

Brown Shirting fabric -- 13¢/yard

Domestic Gingham fabric -- 15¢/yard

(below are prices for goods from Montgomery Ward, 1872 catalog)

Two Colored Undershirts $1.25

Two White Undershirts $1.00

Two Colored Drawers $1.25

Two White Drawers $1.00

Three New York Mills White Shirts $2.50

Six Pairs of Men's Cotton Socks $1.00

Six Pairs of Army Wool Socks $1.00

Seven Yards of Blue Denim $1.00

Three Yards of Plain Cassimere (cashmere) $1.00

One Ladies Gold Locket $1.50

One Ladies Plain Enameled Locket $2.00

One Pair of Ladies Earrings and Pin Set (imported) $4.50

One Pair of Ladies Solid Gold Ear Drops $3.00

One Plain Gold Ring (all sizes) $2.00

One Silver-Plated Hunting Case Watch $6.00

One Silk Parasol $1.00

One Heavy Plaid Shawl $3.00

(wholesale liquor prices)

imported ale or Stout -- $20.00 per cask

American bottled beer -- $2.00 per case

Jamaica Rum -- $5.00 per gallon

Port and Sherry -- between $1.00 to $5.00 per gallon

Western brandy -- $15.00 per case

Gin -- $1.50 per gallon

Whiskey -- $2.00 to 3.00 per gallon

FYI -- period terms for money:

1 bit -- 1/8 of a dollar (2 bits = $.25 cents)

4 bits -- .50

6 bits -- .75

eagle -- $10 gold piece

double eagle -- $20 gold piece

half eagle -- $5 gold piece

quarter eagle -- $2.50 gold piece

slug -- $50 dollar gold piece

V-spots -- $5 bills

C.T. Kungler:

This is an awesome list Dio. A hell of a reference for RP.

Dio:

thanks Clay, by the way if you look at some sites that give prices from this period, they will give prices for things like food and wages that are lower...often much lower than what I have here. That is because prices were higher in the Black Hills because of the inflation (gold miners insisting that their gold was worth a couple dollars more per ounce than what it would being in NYC gold markets) and because of the expense of freighting goods in, AND plain old fashioned price gouging by many merchants. Most of the food prices and meal prices I got from Watson Parker's books about Deadwood and the Black Hills, and I figure he knows more than anyone else.

User Avatar

Wiki User

11y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much did socks cost in 1870's?

10 cents


How much did gas cost in 1870?

If you mean gasoline, it was not being sold in 1870. The car with a gasoline engine had not been invented yet.


Cost of loaf of bread in 1870?

In 1870 bread wasn't sold in a loaf like today. Most people made their own rolls/bread.


How much did the john deere steel plow cost?

His plows in 1869-1870 cost anywhere from $26.00 to $51.00.


How much did one acre of land cost in the 1870's?

12.5 cents


How much did buffalo hides cost in 1870?

I would guess $3 on the plains


What cool things happened in the 1800s?

the construction of the Brooklyn bridge started in 1870


How much would mens haircut cost in 1870?

In 1870, the cost of a men's haircut typically ranged from 25 to 50 cents, depending on the location and the establishment. Prices varied based on factors such as the barber's reputation and the type of service offered. In today's terms, this cost would be significantly lower when adjusted for inflation.


Cost of a house in 1870?

Well, honey, in 1870, the average cost of a house in the United States was around $2,000 to $5,000. But let's be real, that was over 150 years ago, so good luck finding a house at that price now unless you've got a time machine and a DeLorean.


How much did a bible cost in 1870?

In 1870, the cost of a Bible varied depending on factors such as the edition, quality, and binding. Generally, a standard Bible could be purchased for around $1 to $3, while more ornate editions could cost significantly more. Prices were influenced by factors like printing techniques and the materials used for the cover.


Why do jell things cost more?

Jell things cost more because of the cost of their production.


When was Cedar Point Built?

built in 1870