$600,000,000
According to the National Institute of Corrections the cost per inmate in Washington per year is $37,303, compared to the national average of $28,689. These figures are from 2009 and have likely increased around 5% at least.
the average American family spends about 234,398 dollars on food every year. The world population is currently at around 499,794,855 people. According to the latest census, the average family has 4 members. So, 499,794,855/4 = 124,948,714 families. So 234,893 x 124,948,714 = $29,349,578,277,602 America spends on food. OUTRAGIOUS!!! This answer appears to have a typographical error. The per capita spending in the USA was about $2000 in 2003 and 2004.
The cost to support an unemployed adult for one month can vary widely depending on location, lifestyle, and family size. On average in the United States, this could range from $1,000 to $2,500 per month for basic necessities like water, electricity, gas, and food. Costs can be higher in urban areas and lower in rural areas.
The cost of living in 1920s America was extremely reasonable. For instance, a car cost less than 600 dollars, a house cost only 8,000 dollars, and the average person made 1,100 dollars per year in wages.
It depends on factors such as location, cost of food, and dietary needs. However, as a rough estimate, 1 billion dollars could potentially feed millions of people, especially if distributed efficiently through food distribution programs or aid organizations.
$600,000,000
Well usually the average cost for food on a family of 6 is about $500-750
A cruise to the Bahamas ranges from about 200 to 400 dollars a night. Taking into account the cost of food and drinks it can also range from 200 to 500 dollars a night.
A luxury cruise is known for the vast quantities of food and beverages which are included in the cost of the ticket. That may be their primary attraction.
there is a vietnamese food cost caulculator on foodcaulcviet.rickrolld.me there is a vietnamese food cost caulculator on foodcaulcviet.rickrolld.me
The average cost of food in Vancouver for a family of 4 in one month is $868.43. The lowest monthly food cost is at $832.82 and the highest at $944.19.
The average cost of 9 months of baby food is about $400 dollars
5fabout $280.00 about $280.00
it is 2012 house cost and food are up! People I charge 2.00 a sqft and get it!
There are cruises on Expedia that range from $500.00 a week, to $460.00 a night. It all depends on where you are trying to travel to. The trip that is $500.00 a week is a cruise to Europe. *These prices do not include costs outside of the cruise, no food, or entertainment.
On cruise ships, you can go to many destinations and places in just one place, inside a cruise you get all the things you get in a hotel but on the sea, plus when you buy your passes (Tickets) you are already paying the food, so in a cruise there "free" food, it is an experience of a lifetime, and currently my favorite vacation!
Around 32%