We have 7 in our family, 2 adults and 5 children, ages 10-9 months. We spend about $500 a month on all groceries and toiletries. We do not do formula or pre-made baby food, we do make everything, including our noodles and tortillas from scratch. We do not eat many processed, think center isles of the grocery store. We shop at Hy-Vee.
The cost of living in Danbury, CT in 2016 was slightly higher than the national average. Housing costs, including rent or mortgage, were a significant factor contributing to the overall cost of living in the area. Other factors such as utilities, transportation, and groceries also played a role in determining the cost of living.
2 adults plus 20% with 1 child, 300 month and 150 to go out to eat
The average family in Orange County spends around $150 to $250 per week on groceries, depending on the family size, dietary preferences, and shopping habits. This amount can vary widely based on factors such as location, income level, and eating habits.
The average cost for toothpaste is about three pound (£3.00), depends on the size.
The average cost of toothpaste can vary depending on the brand, size, and location. On average, a standard-sized tube of toothpaste typically costs between $2 to $5. Specialized or natural toothpaste may cost more.
15 dollars
114.56
150 dollars a month wo eating out
280-300, most likely
In 1941, the cost of groceries varied significantly depending on location, type of food, and availability. Generally speaking, the average cost of groceries for a family of four in the United States was around $10 to $15 per week. However, this amount could fluctuate due to factors such as inflation, wartime rationing, and economic conditions during that time period.
The average cost of groceries has increased 10 percent since last year.
Overall the cost of living in Colorado is higher than the national average. Housing is quite a bit higher than the national average, groceries are slightly higher. Utilities and transportation costs are lower.
It depends on what you are buying.
to save money when shopping
No Americans will make money while shopping for groceries. That is an impossible thing to do.
The US Department of Labor estimates that the average family of four spends $8,513 per year on groceries, or about $709 per month.
Groceries have a large range in price. Depending on if you buy organic, gluten-free, and other types of more expensive speciality groceries, you can rack up more than $1000 per month in food. And it also depends on how many people you're feeding!