It changes so much and so frequently that you're really better off just checking the financial section of a newspaper, or using Google (search for "gold spot price").
When I checked as I was answering this question, it was about $1300. There's no guarantee that it will be anywhere near that when you read this, though.
The current price of gold is $1321.30 per ounce. In 2013, the average price for an ounce of gold was $1204.50.
There are lots of website where you can find the current prices for gold per ounce. One particular website is called Gold Price where you can get the latest current price per ounce of gold.
To calculate the price of gold per gram, you need to divide the current price of gold per ounce by 31.1 (the number of grams in one ounce). For example, if the price of gold per ounce is $1,500, the price per gram would be $1,500 / 31.1 = $48.24.
Depending where you go the price of 9 carat per ounce can range any where from eleven United States dollars an ounce to just slightly over twenty-six dollars an ounce in United States currency.
AnswerAs of 8:40 PST Monday 6 April 2009 the price of gold is hovering around $870 per ounce. Daily values of gold can be seen online. See the related link.
Currently the price of gold per ounce is $1,421.45.
The average price for a troy ounce of gold in 1920 was $20.68
The average price per troy ounce of gold in 1900 was $18.96
The average price per troy ounce of gold in 1991 was $362.11
The average price per troy ounce of gold in 1995 was $383.79
The current price of gold is around $900 per ounce
The current price of gold in July 2014 stands at $1,294.60 per ounce. Gold is one of the most valued elements and the price keeps fluctuating.