answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

How much did it cost to manufacture a light bulb in Victorian times?

more than what most people could afford to be honest. they did not mass produce goods and skilled people were not in abundance so the manufacturing costs were high


How much did edison's light bulb cost?

The first commercially available light bulb cost $1 in 1881, which was three years after Thomas Edison developed the first practical incandescent light bulb. The Seattle Times reveals the $1 price in 1881 translates to $23 in 2013. By 1910, the cost of a light bulb dropped to 17 cents.


How much did a loaf of bread cost in the Victorian times?

hello


How much would a house cost in Victorian times?

about £9,999,99


How much would a vacuum cost in Victorian times?

600000000


How much cost a 1900 light bulb?

i dont know ether if you get the answer can u send it to me plz


How much was the Thomas Edison's light bulb?

Thomas Edison's light bulb was patented in 1879. The cost of the original light bulb produced by Edison was around $1, which was quite expensive at that time.


What is the cost to replace a street light bulb?

The cost of the bulb is in the 30 dollar range. The cost to replace it depends on the hourly rate of the person changing the lamp and the additional cost of a bucket truck to reach the light fixture. This price will vary throughout the country in which you live.


What is the price difference between a normal light bulb and an energy efficient one of the same power?

The energy efficient light bulb costs several times as much as the normal (incandescent) light bulb. The exact prices may vary from region to region. In any case, the extra cost will be more than compensated by savings in electrical energy, over the lifetime of the bulb.


How much did a light bulb cost in the Victorian era?

In the Victorian era, particularly in the late 19th century when electric light bulbs were first introduced, the cost of a light bulb was relatively high. Early incandescent bulbs could range from about 1 shilling (approximately 5 pence) to 5 shillings (around 25 pence) each, depending on the type and quality. This price made them a luxury item for many households, as they were still competing with gas and oil lamps for illumination. As production methods improved and electricity became more widespread, prices gradually decreased over time.


What is the descriptive use of an LED?

small, cost efficient light bulb.


Which light bulb lasts longer cheap or expensive?

Mostly bulb which is a higher cost means a better quality.