answersLogoWhite

0

A Sylvan instructional hour costs $45-50. The Sylvan Skills Assessment™, which costs $149-199, gives an estimate

of the number of hours needed to meet a student's educational needs. Once a student is assessed and registered

to enroll, there is a $50 registration fee, there are no additional fees above tuition. Most families purchase the

entire program designed to meet their student's needs, and receive free bonus hours valued at 3% to 15%.

User Avatar

Wiki User

17y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does it cost to start a sylvan learning center?

$19.99


How much does a Oxford Learning Center tutor cost?

The initial assement for Oxford Learning Center was approx. $200 - My child attends the center for one hour twice a week at cost of $325/per month


How much does it cost to go to Sylvan Learning Center?

Sylvan has multiple tiers, ranging from a basic hour of instructional time for 50 U.S. dollars to 200 U.S. dollars for a full skills assessment. There is also a 50 dollar enrollment fee after assessment.


What is the average cost for sylvan learning center?

Sylvan has customized programs for students of all ages in all academic areas. Sylvan Learning Centers are franchised and the hourly rates may vary according to location; however, all Sylvan Learning Centers make it a priority to work within a family's budget and find a solution that is manageable. Financial arrangements include monthly pay-as-you-go, prepayment packages with substantial discounts and student loan options to make the program more affordable.


Where can I go to get the best tutoring?

Sylvan learning centers provide great tutoring. The cost of tutoring is flexible and depends on how many tutoring sessions you need and the length of the sessions.


How much does a sylvan learning center cost?

A Sylvan instructional hour costs $45-50. The Sylvan Skills Assessment™, which costs $149-199, gives an estimate of the number of hours needed to meet a student's educational needs. Once a student is assessed and registered to enroll, there is a $50 registration fee, there are no additional fees above tuition. Most families purchase the entire program designed to meet their student's needs, and receive free bonus hours valued at 3% to 15%.


Is there an opportunity cost of using your time to tutor?

cost of using your time to tutor


How much does Huntington tutors cost?

Huntington Learning Center typically charges between $40 to $100 per hour for tutoring services, depending on factors such as location, subject matter, and the tutor's experience. They often offer packages or discounts for multiple sessions, which can reduce the overall cost. For the most accurate pricing, it's best to contact your local Huntington center directly.


What is cost of tutor at huntington learning center?

Typical recommended program for a K to 12th grade student is in the range of 150 to 200 hours. Typical cost is $45/hour with most centers recommending 6 hours and up per week. You do the math! SAT/ACT exam prep rate is $65 to $85/hour with recommended programs usually around 40 hours.


Is online homework worth the cost?

It depends. A live tutor would probably be more cost-effective (and maybe even cheaper) because you can interact with them better and faster. But if you can't find a tutor through your school, you might think about spending the money for an online tutor.


How much does a tutoring center cost?

Tutoring can range from as little from 5 dollars to even 35 dollars if they are a board certified by the state.us Tutoring can be pretty cheap but if hired by the wrong tutor it can cause things.


How much does a one to one tutor cost per hour?

It depends on whether you are getting a tutor through a tutoring company or not. A tutor that is used through a company usually charges anywhere from $30-$50 per hour.