It all depends on what you want.You can buy builders buckets for a few pound or bowls,buckets just designed for horses that can cost anything from £2.50p to £5.00p.It depends on what you want your horse doesn't care about design so get what you can afford.
It real depends on the size of the horse, the feed and the usage. Lets say you are feeding your (theoretically) 14.2 Cob, 1 scoop morning and night, it will last around 3.5 months That is just from experience, but it all depends on the dietary needs of the horse and if you are sharing the bag.
The cost of wood shavings will vary according to where you live, what brand you prefer, and how much you buy at one time. Only pine should be used for horse shavings, and these are typically the lowest in price. You can buy them by the 'bag' or 'bale' for anywhere from $2.00 (in bulk buy form) or up to $12.00 per bag/ bale at the feed store. You can buy them by the cubic yard from mills and this will likely be the most cost effective method, but you must have storage available to house the bulk shavings as they will not be bagged or baled up.
A horse usually eats out of a feed container called a trough. Some horses eat out of a feed bucket. It depends on what the owner provides.
I guess you would need basic items if you have a horse. A feed bag, curry brush, etc. are good horse items for horse people.
The cost of horse food depends on your breed of horse, and what sort of work you are doing with him. Obviously racehorses would eat much more energy-rich foods like oats and pellets. An average trail horse should be fed at least once a day with hay and/or chaff. For an extra treat you could add in pony pellets or carrots. The average price of a bale of hay in my area is $30-$35. Bags of chaff start at $3 a kilo, which is not alot, and bulk buying does save!!
around $11.00 to $12.00 a bag.
21 Kg of horse feed will vary in price according to brand and type, how much the store marks the price up, if you have any coupons, and the location of the store. Here in the US for a roughly equivalent sized bag it could cost anywhere from $10 to $35 per bag.
The cost of any horse feed will vary according to the dealer who is selling it. However for Legends Performance textured feed you should expect to pay at least $15.50 per 50 pound bag, that does not include sales tax.
Well for 1 horse getting 1 bag would be enough for like 2 or 3 weeks depends how much it eats and how big the bag of pellets is but you will always have to buy more like you would for a dog.....................
It real depends on the size of the horse, the feed and the usage. Lets say you are feeding your (theoretically) 14.2 Cob, 1 scoop morning and night, it will last around 3.5 months That is just from experience, but it all depends on the dietary needs of the horse and if you are sharing the bag.
Feed it a higher protein food. The ingredients and their percentages are listed on the tag of the feed bag.
Depends on where you buy it. From the feed store about $1 - $1.50/lb From a health food store will cost more.
The cost of wood shavings will vary according to where you live, what brand you prefer, and how much you buy at one time. Only pine should be used for horse shavings, and these are typically the lowest in price. You can buy them by the 'bag' or 'bale' for anywhere from $2.00 (in bulk buy form) or up to $12.00 per bag/ bale at the feed store. You can buy them by the cubic yard from mills and this will likely be the most cost effective method, but you must have storage available to house the bulk shavings as they will not be bagged or baled up.
A horse usually eats out of a feed container called a trough. Some horses eat out of a feed bucket. It depends on what the owner provides.
Depends where you live. In Texas boarding is a lot cheaper and so are the horses. In northern states everythings expensive. aside from boarding, which will be the most expensive thing it will cost: horse-200-100000$ saddle- 100-8000$ Farrier- 35$ a trim every six weeks feed- hay-50$ a round bale grain-9$ a bag vet- varies various supplies- 200$ Everything varies depending on quality. its expensive
Depends where you live. In Texas boarding is a lot cheaper and so are the horses. In northern states everythings expensive. aside from boarding, which will be the most expensive thing it will cost: horse-200-100000$ saddle- 100-8000$ Farrier- 35$ a trim every six weeks feed- hay-50$ a round bale grain-9$ a bag vet- varies various supplies- 200$ Everything varies depending on quality. its expensive
This answer varies greatly depending on where you live. If you live somewhere that you horse can live on pasture and rarely have to feed hay, then it is going to be a lot cheaper to feed your horse than if you lived somewhere that had snow most of the year (and therefore, you are feeding each horse at least 4 flakes of hay per day).Not only that, but it also depends on if you need to feed your horse grain or not. Horses that are just pasture ornaments do not need as much grain as horses who are being ridden heavily.And then of course, you have to take into consideration supplements as well. Horses who are on supplements have a more expensive feeding cost than those that are not.If you are looking to see how much your horse's feed costs in a month, you can use the calculator below found in the "Related Links" section.To figure out the monthly cost of hay:Take the number of flakes you feed your horse in a day and multiple it by 30 (days in a month). Take that number and divide it buy the number of flakes in a bale of your hay and then multiply that final number by the price you pay per bale of hay.Example: You feed your horse 4 flakes of hay a day and your bales have 8 flakes of hay in them. You pay $1.50 a bale for hay.[(4x30)/8][$1.5] = 22.5For safety purposes, it's safe to say that your horse eats about $25 a month in hay. Just remember that usually in the summer you would be able to feed less hay and in the winter you feed more hay -- so that's just an average.For calculating grain prices:Take the number of pounds of grain that you feed your horse and multiply it by 30. Take that number and divide it by the weight of the bag of grain (usually in pounds) and then multiply it by the price per bag. This formula has to be done for EACH kind of feed that you give and then the prices are added together for a final "grain price"Example: You feed your horse .5lbs of sweet feed ($25/bag) and .5lbs of higher concentrate feed ($30/bag) twice a day. (That's 1lb sweet/1lb energy per day)Sweet feed: [(1x30)/50][$25] = $15Energy feed: [(1x30)/50][$30] = $18Total: $33/monthAnd for supplements, calculations can very greatly depending on if you feed your supplements from a container or if you feed them pre-measured (like in SmartPaks).