answersLogoWhite

0

The cost of production for a pen varies. Pens that have more functionality typically cost more to produce than pens that are generic.

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

IF three pens cost 5.67 the cost of one pen is?

To find the cost of one pen, divide the total cost of three pens by three. So, the cost of one pen is (5.67 \div 3 = 1.89). Therefore, the cost of one pen is $1.89.


How does one pen cost?

it depends on were u get that pen


How much does a Sheaffer pen cost?

depends on the pen and pen editions from $25 to $550


How much does one pen cost?

it depends on were u get that pen


How much would a pen from paperchase cost?

A normal pen like a Bic would cost 50p A pen with a design on it or feather or even light - up pens cost 1.50 and over (Depending on the design)


Production cost formula?

cost of production formula


How much did a fountain pen cost in 1890?

It cost about three pennies.


Different types of costs of production?

production cost, selling cost and sundry cost


If the profit made by the pen for Rs 10 is as much as its cost what is the cost price of pen?

If the profit made by the pen for Rs 10 is equal to its cost, then the profit is equal to the cost. Let's denote the cost price of the pen as x. Therefore, the profit made would also be x. According to the given condition, x = 10. So, the cost price of the pen is Rs 10.


What is meant by cost of production?

cost of production is the amout of money spend on the production of a perticular comodites.


What does Cuánto cuesta el bolígrafo mean in english?

"How much does the pen cost?" Some places will use the short form, bolí, and many people use the word pluma for pen.


If one gel pen cost's p how much will twelve cost answer?

12p