answersLogoWhite

0

the onion plant stores it'd food in its bulb.

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the function of an onion bulb's bulb scales?

It stores the food for the onion itself.. :))Hope it helps:))))


Where can I find Clancy's Snacks?

Aldi's food stores.


Why is the Bulb of the onion plant so big?

It is big because before leaves sprout, the bulb is the source of food because without leaves, there is no photosynthesis thus no food unless the bulb feeds the plant (which as I said before, it does). The bulb of the onion also stores energy. Hope this satisfies!


What is the use of onion in food?

an onion cell stores foodThe epidermis is the outermost layer of the skin, it acts as the body's major barrier against the environment. It is the thinnest on the eyelids at and the thickest on the palms.


what food group is an onion in?

Veggie


Is shreks holy food the onion?

Shrek did not have a holy food. However, he did compare himself to an onion, explaining that like onions, he had layers.


Why are the inner leaves of onion so thick?

The Edible Onion is naturally a biennial plant, so it takes two years to reach maturity and flower. This means it needs to store food over the winter period, It does this by thickening the bases of its leaves to form a bulb during the first year of growth. The bulb stores sugars and starches for the next growing season and we harvest the onion at this stage to make use of this food store.


What food groups are present in an onion?

vegetables


What does the onion bulb do for the onion?

The bulb stores all the energy needed to live through the cold of the winter. Think of it like storing fat for the winter. When it's ready to grow again the next season it uses that energy to regrow and set seed.


How much does a fresh onion cost?

It matters where you live, and where you can get food. If you are an onion farmer, you only have to go outside your house to get an onion. At a store, one onion costs from about $0.20 to $0.80. They cost cheaper when in the bag.


What is an onion?

It is a vegetable, can be red or white. I used in food!


What food starts with o and ends with n?

onion