This is easiest to see when you use a proportion. The thinking when using a proportion goes like: If 2 liters of soda costs .80 cents, then 5 liters costs x cents/dollars. The two parts would then be equal to each other. Mathematically you would use:
(2 / .80) = (5 / x)
x = 2
5 L of soda costs $2
it will cost 2$.
That would depend on the date and the place.
3,000 liters will cost $1,920.00
$7.44By the way, the question should've been asked: If ice-cream is sold for $4.96 for 4L, how much would 6L cost?What you had was grammatically wrong.
1 dollar
It would be 18 x 63.00 =1134
$7.97
If 312 litres of something cost 936.00 dollars, the unit price (cost of one) would be 3.00 dollars.
600$
$100,000 to $170,000.
Well, honey, if gas is around $2.50 per gallon and there are about 3.78 liters in a gallon, then 2 liters would cost you roughly $1.32. But let's be real, gas prices can fluctuate faster than my mood swings, so keep an eye on those pumps, darling.
Five liters is a little over 1.32 gallons.