answersLogoWhite

0

For antipasto platters, it's generally recommended to serve about 2 to 3 ounces of salami per person. This allows for a good variety of flavors and textures alongside other antipasto items. If you're including multiple meats and cheeses, you might reduce the amount to around 1 to 2 ounces per person. Adjust based on the overall spread and the number of guests.

User Avatar

AnswerBot

5mo ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much did salami cost in 1957?

The price of salami in 1957 would vary depending on location, quality, and other factors. However, historical data suggests that the average cost of salami in the 1950s was around $0.50-$1.00 per pound.


How many pounds of salami appetizer for 100 people?

For a salami appetizer, a general guideline is to allocate about 2 ounces of salami per person. For 100 people, you would need approximately 12.5 pounds of salami (100 people x 2 ounces = 200 ounces; 200 ounces ÷ 16 ounces per pound = 12.5 pounds). Adjust the quantity based on the overall menu and whether other appetizers will be served.


How much is 1 oz of salami meat?

The cost of 1 oz of salami meat can vary depending on the brand and quality. On average, it can range anywhere from $0.50 to $1.50 per ounce.


How much prime rib per person?

theres no certin amount of prime rib per a person they can as much as they want


How much money per person is being donated to haiti?

about $25 per person


How much will it cost per person to get you key lime cove?

$60 per person


What is the price per pound of salami if it cost 5.89 for 1.89 pounds?

5.89/1.89 = 3.11640212 About 3.12


How much liquour should be figured per person for a party?

== == 1 beer per person per hour


How much does bullwinkles cost per person?

To much!!


How much does it cost to feed a person a day?

Depends on how much a person eats.. what is the average cost of one meal per day per person


How much it cost to get in druid hill park pool?

$1.50 for the day per person


How much water should be included in an emergency kit?

A gallon of water per person per day