3-4 bucks
Usually 14 ounces in a pack of hot dogs
It depends on the brand of hot dogs. You can purchase less expensive brand names for as low as 79 cents. Better brands can cost up to $5 or $6.00 a pack.
It varies and depends on the brand, type of frankfurter, as well what grocery store you would be shopping at. There is no definitive answer for exactly what an 8 pack will cost. Expect to pay a rough estimate though of anywhere from $3.00 - $15.00
A pound of hot dogs can cost less than $1.00, or up to $6.00, depending the brand, the type, and the region.
I wouln't recomemd it as hot dogs are meat and bacteria spread faster in meat! ☺
a pack of dogs is called a kennel
If there is no tax, you should be able to purchase 5 packs of hot dogs at 99 cents per pack with $5.00.
They just do. No one knows why.
12$
1.37
A group of dogs is called a kennel, pack (wild dogs), or litter (pups from one mother)A pack of dogs.
For a 3 day driving trip, I could survive on a pack of hot dogs (12). I assumed that included buns and mustard only. About 4 dogs per day, probably 1 for breakfast, 2 for lunch and 1 for dinner. Now if I had other passengers, and they all ate hot dogs, I would just get them each their own pack of a dozen dogs. Question for you: How are you planning on cooking them?