To ensure that each of the 40 campers has a hot dog and a bun with none left over, we need to find the least common multiple of the number of buns and hot dogs. The least common multiple of 8 (buns) and 10 (hot dogs) is 40. This means we need 5 bags of buns (5 x 8 = 40) and 4 packages of hot dogs (4 x 10 = 40). Therefore, 5 bags of buns and 4 packages of hot dogs are required.
A pound of hot dogs can cost less than $1.00, or up to $6.00, depending the brand, the type, and the region.
30 to 35 hamburgers, 40 hot dogs, and 2 to 3 cases of beer.
3-4 bucks
12$
1.37
Since each student needs 2 hot dogs, first double 158. That means you'll need 316 hot dogs. If the hot dogs come in packages of 8, divide 316 by 8. You will need 40 packages of hot dogs. That will give you 320 hot dogs, which will be 4 extra. Maybe the teachers would like one each! So the answer is 40 packages.
$2.50 today.it cost about 1-2 dallors
they used to cost like 10-30 cents
Probably 50 hot dogs and 30 mac and cheese
in 1933 they cost 20 centstoday they cost $2.00 for balpartit depends where you buy them
Fixed costs are called fixed for a reason, no matter how many hot dogs Jackie sells, she will still have the $200 of fixed costs. An example of a fixed cost that she can have is a permit for selling food from a stand. If the permit cost $200 she will always have to pay that $200, even if she sold absolutely no hot dogs. Variable costs tend to fluctuate depending on the amount of products she produces. As for your question, if you haven't thought of an answer this far, Jackie's fixed costs are $200.