answersLogoWhite

0

Take the 200 watts and multiply by the hours that the bulb is on and divide that number by 1000. This will give you the value kW that is to be used in a specific time frame. This is the form in which you are billed. Now take the cost that the utility company charges you for a kWh any multiply it the results of the first calculation.

An example your 200 watt bulb is on for 4 hours. This equals 800 watts divided by 1000 is equal to .8 kWh. If you are charged .09 cents a kWh it will cost you .8 times .09 equals .072 cents to operate the 200 watt bulb for 4 hours.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many kWh will a 200watt solar panel create?

Five 200watt solar panels for a period of one hour will create one kWh. So, one 200 watt panel will create 0.2 kWh of electricity


Cost to power a 100w light for one hour?

To calculate the cost of powering a 100W light for one hour, you can use the formula: Cost = Power (in kW) x Time (in hours) x Electricity Rate (in $/kWh). Since the light is 100W (0.1 kW), the cost would be: 0.1 kW x 1 hour x Electricity Rate. If the electricity rate is $0.12 per kWh, the cost would be $0.012 for running the light for one hour.


How much does it cost to run a 1000 watt light?

About 7 cents an hour.


How much does it cost to run a 70watt light bulb for 1 hour?

Assuming an electricity rate of $0.12 per kilowatt-hour, running a 70-watt light bulb for 1 hour would cost $0.0084 or 0.84 cents. This calculation is done by converting watts to kilowatts (70W = 0.07 kW) and then multiplying by the cost per kilowatt-hour.


How much per hour does it cost to use a 150 watt light bulb?

To calculate the cost per hour to use a 150 watt light bulb, you would first need to know your electricity rate per kilowatt-hour (kWh). Once you have that, you can convert the wattage of the light bulb to kilowatts (0.150 kW) and multiply it by the electricity rate to determine the cost per hour. Keep in mind that rates vary depending on your location and energy provider.


How much does a 400 watt hps light cost to run?

The cost to run a 400 watt HPS light will depend on your electricity rate. On average, running a 400 watt HPS light for 1 hour will cost around $0.06 to $0.12. To calculate the monthly cost, multiply the hourly cost by the number of hours the light is on each day, then multiply by 30 days.


Piano lessons cost?

I live in Australia and my lessons cost me $40 an hour. Some teachers charge more some less. But that is about what it is. Best way to find out is ring around and ask.


What is a light hour?

A light hour is the distance light travels in one hour in vacuum. One light hour equals 1.079*10^12 meters.


How much will a private aircraft charter cost me?

There are a large number of planes on the market available for chartering, both new and used. The private jet cost will vary depending on what you are looking for. Most people are looking for something that will get them to and from their air charter travel destination quickly and without a lot of hassles. Light executive private jet cost: $2000-$4000/hour, usually requires a 3-hour minimum.Medium executive private jet cost: $3000-$5000/hour. Heavy executive private jet cost: $4000-$9000/hour. Airliner private jet cost: $6000/hour and up.


How much will throwing a lit cigarette out of a car cost?

An hour ago I was issued a fine for the same thing, but an 'unlit' cigarette butt, which cost me $200 (NSW, Australia), the cop said if it was lit it would be $400!!!!!!


The value of one light-hour in km?

1 light-hour is 1,079,252,850km


How many light minutes are there in a light hour?

1 hour = 60 minutes.