answersLogoWhite

0

A 1M solution of sodium carbonate contains 1 gram formula mass of sodium carbonate dissolved in each liter of solution.

User Avatar

Wiki User

∙ 14y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Earth Science

How much sodium chloride is required to make 1litre of 1M solution?

To make a 1M solution of sodium chloride in 1 liter of water, you would need 58.44 grams of sodium chloride. This is based on the molecular weight of sodium chloride, which is 58.44 g/mol.


How many moles of sodium ions and chloride ions are present in 1 liter of a 1M solution of sodium chloride?

In a 1M solution of sodium chloride, there would be 1 mole of sodium ions and 1 mole of chloride ions in 1 liter of the solution. This is because each formula unit of sodium chloride dissociates into one sodium ion and one chloride ion in solution.


What is the conductivity of 1M NaOH?

The conductivity of 1M NaOH solution is relatively high due to the presence of free ions. Sodium hydroxide dissociates completely in water to form Na+ and OH- ions, which are responsible for conducting electricity.


How do you prepare a solution containing 300ml of 1M Sodium Sulfate?

That is a poorly worded question. The way you have worded it could be answered correctly by instructing you to "Pour 300ml of 1M solution in a swimming pool."The question is usually posed in the form of "How much sodium sulfate is needed to produce 300 ml of 1M solution?" Presuming you intend the latter, you would prepare 300 ml of 1M solution by mixing 300/1000 of a mole of sodium sulfate with sufficient water to produce 300 ml of solution.Note the difference between Molar and Molal: 1M = 1 mole per liter of solution, 1 molal = 1 mole per liter of water. This distinction has a major effect on the wording of your answer.300 ml / 1000 ml = 3/10 = 0.3000One mole of sodium sulfate (Na2SO4) has the formula weight of 142.04314 g/mol as shown below:fw Na x 2 = 22.98977 g/mol x 2 = 45.97954 g/molfw S = 32.066 g/molfw O x 4 = 15.994 g/mol x 4 = 63.9976 g/mol45.97954 g/mol + 32.066 g/mol + 63.9976 g/mol = 142.04314 g/molThe mass of 0.3000 mol x 142.04314 g/mol = 42.613 g.Note: The final answer was rounded to the thousandths place because the formula weight for Sulfur was the least precise term.


How do you prepare 1M sodium phosphate dibasic?

sodium phosphate dibasic means that there are two sodium molecules in the formula (contributing to two bases). the formula is Na2HPO4. the first step is to figure out the molecular weight of the compount with the help of a periodic table. This comes out to 142g/mole. To make 1M solution (M= moles/liter so I am assuming 1 liter) you need 142 grams of the compound in 1L of dH2o. The definition of molarity (which is moles over liters) makes the calculation easy for making 1L of the solution. However if you want to make less or more of the solution, you will have to calculate accordingly. For example if you wanted to make 50 ml (0.05L) of the solution, you would multiply 142 g/liter (g/mol x moles/liter will give g/liter) X 0.05 liter, which would give you 7.1 g. 7.1 g of Na2HPO4 is needed to make 50 ml of 1 M solution. 142 g is needed to make 1000ml (1 L) of 1M solution.

Related Questions

How much sodium chloride is required to make 1litre of 1M solution?

To make a 1M solution of sodium chloride in 1 liter of water, you would need 58.44 grams of sodium chloride. This is based on the molecular weight of sodium chloride, which is 58.44 g/mol.


Which phase will be on top in an immiscible mixture of methylene chloride and 1M of sodium hydroxide?

Sodium hydroxide solution will be on the top.


What is produced at the cathode of an electrolytic cell containing 1M solution of sodium chloride?

Chlorine gas. Cl2


What is the pH for 1M Na2C4H2O4?

The ph. for this 1M Na2C4H2O4 solution can be found using the kA and the equation pH = pKa + log([base]/[acid]) This salt Na2C4H2O4 is going to increase the concentration of base in the solution.


What does it mean that Wash organic layer with 1.0 ml of 1M aqueous sodium bicarbonate?

1m is the molarty of the solution meaning the concentration is 1 mol of baking soda (sodium bicarbonate) to every liter of water. 1 mol of sodium bicarbonate is 84g. so for 1ml of water with a molarity of 1 divide 84g by 1000 which is 84mg and add that to 1ml of water. as far as wahing the organic layer i think it means washing any water from the solution but i may be wrong idk.


How many moles of sodium ions and chloride ions are present in 1 liter of a 1M solution of sodium chloride?

In a 1M solution of sodium chloride, there would be 1 mole of sodium ions and 1 mole of chloride ions in 1 liter of the solution. This is because each formula unit of sodium chloride dissociates into one sodium ion and one chloride ion in solution.


Calculate the sodium ion concentration when 40.0 mL of 2.5 M sodium carbonate is added to 30.0 mL of 1.0 M sodium bicarbonate?

first of all, let's find the molecular formula for the two substances: Na2(CO3) and Na(HCO3). sodium carbonate has two Na atoms in each molecule and sodium bicarbonate has only one. now let's find the number of moles of sodium carbonate and sodium bicarbonate we have: 2.5M * .04L = .1mol 1M * .03L = .03mol we now know that there are .2mol (.1*2) of Na in sodium carbonate because there's two sodium ions in each sodium carbonate. And we know that there's 1 Na ion in each sodium bicarbonate, so we know it's just .03 mol Na in sodium bicarbonate. add those up: .2mol+.03mol = .23mol Na since Molar = mol/volume, we can find the volume of the whole solution: 30mL + 40mL=70mL or .07L .23mol/.07L is 3.29M


What is the conductivity of 1M NaOH?

The conductivity of 1M NaOH solution is relatively high due to the presence of free ions. Sodium hydroxide dissociates completely in water to form Na+ and OH- ions, which are responsible for conducting electricity.


How can we prepare 1M solution of NaCl?

You could titrate equal volumes of 1M solution of NaOH and 1M solution of HCl to obtain 1M solution of NaCl.


What does 1M glucose solution mean?

1M glucose means that 1 mole of glucose is dissolved in 1kg of water. Since 1M means 1 molal. And molality is equla to no.of moles of solute per kg of water.


How do you prepare 0.02m Naoh from 1M Naoh solution?

To prepare 0.02M NaOH from 1M NaOH solution, you will need to dilute the 1M solution. Use the formula: C1V1 = C2V2, where C1 is the concentration of the stock solution (1M), V1 is the volume of the stock solution you will use, C2 is the desired concentration (0.02M), and V2 is the final volume of the diluted solution. Calculate the volume of 1M NaOH solution (V1) needed to make the desired 0.02M concentration and dilute it with water to reach the desired volume (V2).


What is the make up of 0.1 sodium hydroxide?

To make 0.1 moles (M) of sodium hydroxide. First measure out a mass of = o.1 X 40(Mr) = 4.0 grams. of sodium hydroxide crystals. In a measuring cylinder or beaker of greater volume than 1 litre. add 500 mL of water. Then dissolve the 4.0 g of crystals in the water. Then make up to 1 litre by adding more water. NB DO NOT measure out 1 litre and then add 4.o g of (NaOH) crystals. , because you will have more then 1 litre, and the wrong concentration.