answersLogoWhite

0

The price of butter in the 1970's was around $0.87

User Avatar

Wiki User

15y ago

What else can I help you with?

Continue Learning about Economics

How much did butter cost in the 1980s?

In the 1980s, the average price of butter in the United States fluctuated between $1.50 and $2.50 per pound, depending on the year and market conditions. Prices varied regionally and were influenced by factors such as supply, demand, and changes in dairy policies. Overall, butter prices in the 1980s were significantly lower than today's prices, reflecting inflation and changes in agricultural practices.


What was the price of crude oil in the 1980s?

In 1977, the average price for a barrel of crude oil was $14.40 (about $60.00 in today's dollars).


What will happen if the price of butter goes up?

gaers up


What is the difference between complementary goods and substitute goods?

Complementary goods are two goods that an increase in the price of Good A will cause the demand curve for Good B to shift left. In other words, less of Good B is demanded at every price because the price of Good A has increased. A decrease in the price of Good A will cause the demand curve for Good B to shift right. For example, say Good A is peanut butter and Good B is bread. If the price of peanut butter goes up, people will buy less peanut butter. Since peanut butter and bread are complementary goods, when people buy less peanut butter, they will also buy less bread because they don't need as much bread if they don't have as much peanut butter. Substitute goods are two goods that an increase in the price of Good A will cause the demand curve for Good B to shift right. In other words, more of Good B is demanded at every price because the price of Good A has increased. A decrease in the price of Good A will cause the demand curve for Good B to shift left. For example, say Good A is margarine and Good B is butter. Both are used as spread. If the price of margarine goes up, people will buy butter instead. That's why margarine and butter are substitute goods. The butter can act as a substitute for the margarine.


When the price of oil rose in the 1980s many Latin American countries?

Borrowed Money from the united States

Related Questions

How much did skippy peanut butter cost in the 1980s?

The exact price of Skippy peanut butter in the 1980s may vary depending on the specific location and store, but generally, a 16-ounce jar of Skippy peanut butter cost around $1 to $2 during that time period.


How much did butter cost in the 1980s?

In the 1980s, the average price of butter in the United States fluctuated between $1.50 and $2.50 per pound, depending on the year and market conditions. Prices varied regionally and were influenced by factors such as supply, demand, and changes in dairy policies. Overall, butter prices in the 1980s were significantly lower than today's prices, reflecting inflation and changes in agricultural practices.


How much was gas in the 1980s?

Gas was price at $1.25 in the 1980s.


What is the price of wheaties in the early 1980s?

10 cents


What was the price of a first class stamp in 1980s?

$ 0.15


How much peanut butter is in a jar of peanut butter?

The Average price for a jar of Peanut Butter is $3.29.


Coca-Cola price from 1980's?

Honey, I may be sassy, but I'm not a walking encyclopedia. Prices from the 1980s vary depending on location, size, and promotions. So, if you want to know the exact price of a Coca-Cola from the 1980s, you better hop in a time machine and check it out yourself!


What is the singular possessive for the word butter?

The possessive form for the noun butter is butter's.example: The butter's price has gone up again.


What was the price of crude oil in the 1980s?

In 1977, the average price for a barrel of crude oil was $14.40 (about $60.00 in today's dollars).


How much would 75g of butter cost?

The cost of 75g of butter would depend on the price per unit weight of butter at the store. To calculate the cost, you would need to know the price per gram or per ounce of butter. Once you have that information, you can multiply the price per unit weight by 75g to find the total cost of 75g of butter.


How much is a jar of peanut butter in America?

The Average price for a jar of Peanut Butter is $3.29.


Price of pound of butter?

go to a grocery store!