answersLogoWhite

0

That varies greatly with what you are doing with it. You can get 4 quarter pounder burgers. You could get a big pot of spaghetti sauce, or a small pot of chili and beans.

Although, if you are wondering about how many just with the meat than it is about 4 servings a pound.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many 2 oz servings are in 30 lbs cooked ground beef?

To find the number of 2 oz servings in 30 lbs of cooked ground beef, first convert pounds to ounces. There are 16 ounces in a pound, so 30 lbs equals 480 ounces (30 x 16). Next, divide the total ounces by the serving size: 480 oz ÷ 2 oz per serving = 240 servings. Therefore, there are 240 servings of 2 oz in 30 lbs of cooked ground beef.


How many cups of ground beef 1 lb?

One cup = 8 ounces. Sixteen ounces = 1 pound, so 2 cups in a pound of ground beef.


One pound of ground beef equals how many kilos?

1 pound = 0.454 kilograms


A package of ground beef costs 6.98 the price per pound is 1.86 how many pounds of ground beef are in the package?

3.75


How many ounces in 1.59 pound of ground beef?

There are 16 ounces in a pound. To convert 1.59 pounds of ground beef to ounces, you multiply 1.59 by 16. This equals approximately 25.44 ounces.


How many servings in a pound of ground sausage?

You can get eight small sausage patties from a pound. Most people would consider two a serving.


How many oz of beef are in a pound?

16. This means that four servings are in a pound....unless it's steak, then it's about two.


How many grams of protein are in a half pound of ground beef?

40-50 grams


How many calories in one pound of pan browned ground beef?

There are:approx 1216 calories in one pound of 70% lean, 30% fat, pan-browned, ground beef.approx 864 calories in one pound of 95% lean, 10% fat, pan-browned, ground beef.


One pound of ground beef costs 2.69 What is the cost of ground beef per ounce?

To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.


A package of ground beef costs 698 The price per pound is 186 How many pounds of ground beef are in the package Round to the nearest hundredth?

698/186= 3.75lbs


How many grams of protein are in 1 pound of lean ground beef?

One pound of lean ground beef typically contains about 80 to 90 grams of protein. The exact amount can vary slightly based on the specific lean-to-fat ratio of the beef. For instance, 90% lean ground beef will have a higher protein content than 80% lean.