answersLogoWhite

0

1 pound = 0.454 kilograms

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many ounces in 1.59 pound of ground beef?

There are 16 ounces in a pound. To convert 1.59 pounds of ground beef to ounces, you multiply 1.59 by 16. This equals approximately 25.44 ounces.


One pound of ground beef costs 2.69 What is the cost of ground beef per ounce?

To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.


How much protein in a pound of browned and drain ground beef?

how much protein is in cooked ground beef and drained per pound?


You need 4 kilos of beef equals How many pounds?

8.818 lbs


How much does one pound of ground beef weigh?

one pound


Does one pound of fresh ground beef weigh the same as frozen ground beef?

Yes, one pound of fresh ground beef weighs the same as one pound of frozen ground beef. Weight is a measure of mass, which remains constant regardless of the temperature or state of the beef. However, the volume or density of the beef may change slightly when frozen due to the formation of ice crystals.


What is the Cost of Ground beef in NY?

3.99 a pound


4 kilos equals how many pounds?

About 8.819 lbs.


How many ounces are in a pound of ground beef?

1/4 cup browned and drained is 1 oz., so 1 cup cooked and drained would be 4 oz.


Javier bought 9 pounds of ground beef He saved 8.37 by using a store coupon How much did he save per pound of ground beef?

.93 per pound


How many cups of ground beef 1 lb?

One cup = 8 ounces. Sixteen ounces = 1 pound, so 2 cups in a pound of ground beef.


What does three pound of ground beef cost?

about five dollars