answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

How much did candy bar cost in 2005?

User Avatar

Anonymous

∙ 11y ago
Updated: 10/6/2023

Not many records survive from that era, we will probably never know for sure.

The only advice I can give you is to go to a grocery store, check the price of the candy bars and subtract maybe a nickel.

User Avatar

Wiki User

∙ 17y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

How much did a Snickers candy bar cost in 2005?

25 cents


How much was a Hershey bar in 2010?

The average cost of a candy bar is around $0.99 without tax.


How much does a bar of candy cost in 2018?

That depends on what sort of candy bar it is, where you live, when you buy the candy and in which specific store you shop.


How much a candy bar cost in 1960?

A nickel.


How much does a candy bar cost in 2013?

25c


How much does it cost to buy a bar of candy?

50 cents


How much a candy bar cost in the past?

10 cents


How much did a candy bar cost in 1945s?

5 cents


How much did a candy bar cost in 1893?

About 2 shillings.


How much did a Hershey candy bar cost in 1989?

12 cents


The candy bars each cost 0.50 How much woul it cost if you and your friend wanted a candy bar?

if you're buying 2 candy bars, then 1.00.


How much was a Hersheys candy bar in 1950?

I don't know for sure, but I think the average cost for a candy bar was around 5 cents.

Trending Questions
Where does minnows live? How long will fish last frozen in water? In a web diagram the lines connected to the central topic are? How long will a molecular gastronomy mozzarella balloon last before it deflates? Who was Serena Hershey? What do you substitute for evaporated milk in a banana bread recipe? How do you draw a lima bean? Where are tortilla wraps in the eatwell plate? Can you replace 8oz of water a day with juice you hate water? Is it safe to eat cactus fruit with mold on it? What are thripas made out of? How much soup can Campbell SOUP make with one chicken? How do you get to much nutmeg out of soup? Is Mew Mew pudding in fourth grade? Where did pork ribs originate? What are the significance of lobsters? The hard outer covering of a lobster is called what? How can i identify my goldfish? Can you put sliced bread in the fridge? How much is 2 grams of salt equal to in teaspoons?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2026 Infospace Holdings LLC, A System1 Company. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.