Chicken.
It costs $1.59 for 8 ounces of corn flakes
$3.70
A tonne
yes, because when you eat them they taste like corn hahaha!
19 cents
15 cents
I would guess five dollars
check the box. Or weigh it.small are 750gm - large 1 kilo
Corn flakes typically contain about 8-10 grams of sugar per 100 grams. This can vary slightly between different brands and formulations, so it's always a good idea to check the nutritional label for the specific product you have. Overall, corn flakes are often considered a relatively low-sugar breakfast option compared to other cereals.
Try contacting Kellogg's. Most companies are more than happy to help with education and you may get some free product out of it too.
1cup
[1960] 18 oz, 27 centsA newspaper in New Jersey compared the price of a 12-ounce box of Kellogg's Corn Flakes through the years. In 1955, you could pick up a box for 19 cents. In 1973, that same box of corn flakes would have cost you a quarter. Jump forward to 1984 when the price was 89 cents. Today, that same 12-ounce box of corn flakes will set you back $2.99.