In 1914, the price of a candy bar was typically around 5 to 10 cents. This cost reflected the economic conditions of the time, as well as the materials used in candy production. For example, popular brands like Hershey's sold their bars for about 5 cents. Prices varied depending on the type and size of the candy bar.
That depends on what sort of candy bar it is, where you live, when you buy the candy and in which specific store you shop.
25c
A nickel.
50 cents
10 cents
About 2 shillings.
5 cents
12 cents
if you're buying 2 candy bars, then 1.00.
I don't know for sure, but I think the average cost for a candy bar was around 5 cents.
$1.00 Because if they are 50 cents each, then: 0.50 + 0.50 = $1.00
25 cents