I paid 16.50 for 1/2 bushel of pre- picked high quality Red Havens at Portland farm market.
48 pounds per bushel
The cost of a bushel of wheat can vary depending on factors such as supply, demand, and market conditions. As of current date, the average price of a bushel of wheat is around current price per bushel.
i have no idea, but i reckon they cost millions.
it cost about 20 cents
8.50
Two dollars
About $2
i have no idea, but i reckon they cost millions.
The price for a bushel of tomatoes might vary from place to place but is going to be roughly 25 to 30 dollars. A bushel of tomatoes is about 50 pounds.
Same as two peaches.
$25
Wheat can is at the cost of at least 6 to 8 dollars per bushel!