answersLogoWhite

0

The cost of baby food for one month varies widely on different factors including: the age of your baby and his food needs, whether you are formula or breastfeeding, and whether your baby has Allergies or a special diet.

If you are formula feeding a 6-month-old, and just starting him on solid foods, expect to spend about $100 on formula and about $1 per jar of baby food. If he eats one jar per meal for three meals a day, you would spend about $84 on pureed baby food.

You can save a significant amount of money by breastfeeding your baby and making your own pureed baby food.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does food cost for a baby per day?

well it depends on how much you feed you baby


How much does it Cost of 500 jars of baby food?

If you get the average baby food, one would cost around $.98 so if you multiply that my 500, then 500 jars of baby food would cost $490


How much does baby food cost for 4 to 6 months?

$1.50


How much does 432 jars of baby food cost?

7000,000,000,000,000,000,000,000,000,1 dollars dumb a**


What is the average cost of a months of baby food for a 9 month old baby?

The average cost of 9 months of baby food is about $400 dollars


What is the avrage cost of a month's worth of baby food for a 9 month old baby?

The average cost of 9 months of baby food is about $400 dollars.


How much does it cost for baby gear?

Depends on how much your baby needs. If he is fat or "extremely large" he requires a bit more food and drink, etc. and if he is skinny or "extremely thin" he requires less food and drink, etc.


What is the average costs of a month's worth of baby food for a 9 month old baby?

This depends on the baby, and the food. A baby is different in terms of how much it can it, and how frequently you feed them. It also depends where you get it. If you feed the baby 2 times a day, it could cost roughly 120 dollars. 150 at the max.


How much does baby food usually cost?

It depends on a number of factors:Brand of the productContentsOrganicnessRetailerLocal value taxSize of the portionOn average, typically, one tin/jar of baby food can cost around 50p to £2.50 ($1-$4USD), depending on the above factors.


How much do food cost?

Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.


How much do baby car seats cost?

$20.00 it can cost


How much do food rentals cost?

Food rentals will vary in cost depending on what you are renting them for. A food truck can cost as much as $2,000 to rent for a week.