"http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_ground_beef_weight"
how much protein is in cooked ground beef and drained per pound?
.93 per pound
$2.49 per pound
$1000 per pound
To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.
$12.00 of 7.5 pounds of ground beef.
3.75
Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.
The cost of a pound of ground beef depends on where you live, where you shop, and even when you buy it. There are also different types of ground beef, and that makes a difference on the price, too. Generally, the least expensive ground beef can cost around $2.50 per pound or more.
I just paid $2.49 for one pound of ground beef in Rockford, Michigan.
It is made from beef, which is smoked.
698/186= 3.75lbs