answersLogoWhite

0

"http://wiki.answers.com/Q/How_much_does_ground_beef_weight"

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much protein in a pound of browned and drain ground beef?

how much protein is in cooked ground beef and drained per pound?


Javier bought 9 pounds of ground beef He saved 8.37 by using a store coupon How much did he save per pound of ground beef?

.93 per pound


How much does 1 pound of ground beef cost in china?

$2.49 per pound


What is the price per pound of 98 percent ground beef chuck?

$1000 per pound


One pound of ground beef costs 2.69 What is the cost of ground beef per ounce?

To calculate the cost of ground beef per ounce, you first need to know how many ounces are in a pound, which is 16. Then, you divide the cost of one pound ($2.69) by 16 to find the cost per ounce. Therefore, the cost of ground beef per ounce would be $2.69 divided by 16, which equals approximately $0.1681 per ounce.


Sliced turkey costs 3.20 per pound Roast beef costs twice as much and ground beef costs half as much as the turkey Find the price of 7.5 pounds of ground beef?

$12.00 of 7.5 pounds of ground beef.


A package of ground beef costs 6.98 the price per pound is 1.86 how many pounds of ground beef are in the package?

3.75


How do you find the unit price per pound of 5 pounds of ground beef?

Divide the total cost by 5 pounds. The answer will be $___ per pound.


How much does a box of hamburger patties cost?

The cost of a pound of ground beef depends on where you live, where you shop, and even when you buy it. There are also different types of ground beef, and that makes a difference on the price, too. Generally, the least expensive ground beef can cost around $2.50 per pound or more.


How much is a pound of beef?

I just paid $2.49 for one pound of ground beef in Rockford, Michigan.


How much is pastrami meat per pound?

It is made from beef, which is smoked.


A package of ground beef costs 698 The price per pound is 186 How many pounds of ground beef are in the package Round to the nearest hundredth?

698/186= 3.75lbs