This is clearly an example of inflation in the economy.
This is clearly an example of inflation in the economy.
About 5 cents.
If you were in the US then it was 8 cents.
US Lincoln cents dated 1930 in the average circulated grades are 10 cents to $1.50.
In 1930, sugar cost 0.49 cents for 10 pounds. Soap only cost 0.17 cents for 3 bars, and white bread was only 0.08 cents per loaf.
less then now
The average yearly income in 1930 was $1,368. With a 40 hour work week that is an average of about 65 cents per hour.
In the year 1930 the average cost of a new car was 640.00. The average cost for a gallon of gas during this time was 10 cents.
Ah, in 1930, a loaf of bread typically cost around 9 cents. Isn't that just lovely to think about? Prices may have changed since then, but it's nice to remember simpler times and how things have evolved. Just like painting, it's all about appreciating the beauty in every little detail.
Average value is 5 to 10 cents for most coins.
In the 1930s, a loaf of bread cost 9 cents. This is about $1.28 in today's buying power, but keep in mind that an hour's work at the lowest wage jobs were making 35 cents, meaning that a quarter of an hour's wage was going to a single loaf of bread, and that there were plenty of other things one had to buy.
The US average in 1930 was 20 cents per gallon. That would be about $2.81 per gallon in today's dollars (2014).