I have found for a pound of good quality unsweetend or sweetend butter it runs about $2.49. That's at your bigger discount grocery store. Somewhere like Safeway, Raleys, etc it's about $2.99/lb. I use it in a lot of candy making so I buy alot of it. I .
butter cost>>>>>>>>>>>>>$1.oo
1 lb = 16 oz
100 lb
1.50
68 cups of butter. I think the question meant 3/4 lb of butter. So going by the above answer, that would be 3/4 cup
4 oz. of butter is a cube... equals 1/4 lb. OR 1 stick of butter... 8 Tbsp.
That is approximately 45 grams of butter which is 3 tablespoons.
Go here... http://www.traditionaloven.com/conversions_of_measures/butter_converter.html but answer is 170 grams.
In 1969, the price of 1 lb of sugar was approximately 12 cents.
In a standard 1 lb. box of butter, there are four 4 oz. sticks.
There are approximately 2 cups of melted butter in 1 lb.
453.59237 grams in 1 lb of butter