Depends on where you buy it.
The price of hamburger varies by the fat content, the amount purchased, the geographic area, and the origin of the meat used to make it. For family sized packages (3+ pounds) of 70% lean/30% fat hamburger expect to pay between $1 and $1.5 per pound. For 1 pound packages of 93% lean, expect to pay between $2.5 and $3.50 per pound. For 1 pound packages of 95% lean, organic, all natural hamburger, expect to pay between $4.50 and $5.50 per pound. For specialty hamburger (ground buffalo, ostrich, or Wagyu beef), you can pay as much as $10 to $20 per pound.
A chuck roast in 1969 had a cost of 58 cents per pound. Ground beef or hamburger cost about 39 to 49 cents per pound.
You need to divide the price per pound by the price per kilogram. (Price per pound)/(Price per kilogram) = Kilograms per pound Alternatively, I could just tell you that 1 pound = 0.45359237 kilograms
The average cost of ground pork per pound varies depending on location and quality, but it typically ranges from $2 to $4 per pound. Factors such as organic certification or sourcing from specialty farms can increase the price.
41.69 per pound.
Per pound of what?
Variable according to chicken part and to organic seller is a way to describe the price of organic chickens per pound. For example, boneless, skinless organic chicken breasts cost almost 50 percent more per pound than organic whole chickens. An article published by Mitch Lipka Thursday, July 7, 2014, in Reuterslists organic chicken at $2.69 per pound from Trader Joe's and $4.99 from Fresh Direct and boneless, skinless organic chicken breasts at $8.99 through Whole Foods and more than $10.00 with upscale butcher shops.
A kilogram is 2.2 pounds. So divide the price of a KG by 2.2 and that is the price per pound.
The price of a pound of meat can vary depending on the type of meat and where it was purchased. On average, beef can range from $4 to $10 per pound, chicken from $2 to $8 per pound, and pork from $3 to $7 per pound. Specialty cuts or organic meats may be more expensive.
The average price for turkey per pound can vary depending on factors such as location, time of year, and quality of the turkey. As a rough estimate, you can expect to pay around $1.50 to $2.50 per pound for a whole turkey. Specialty or organic turkeys may be priced higher.
what is the price per pound for aluminum cans in Delaware
Around $1.15 per pound