This question cannot be answered because you didn't name a location. Prices vary in different countries and different parts of the same country.
that depends on the price of potatoes per pound
Nipples. Because nipples.
You need to divide the price per pound by the price per kilogram. (Price per pound)/(Price per kilogram) = Kilograms per pound Alternatively, I could just tell you that 1 pound = 0.45359237 kilograms
You are supposed to divide the total price by the number of pounds. That will give you the price per pound.
41.69 per pound.
$243 adjusted to inflation
To calculate the cost of 50 kg of potatoes at 50p per kg, you would multiply the weight (50 kg) by the price per kg (50p). This would give you the total cost in pence. To convert this to pounds, you would divide the total cost in pence by 100 (since there are 100 pence in a pound). Therefore, the cost of 50 kg of potatoes at 50p per kg would be 25 pounds.
Per pound of what?
A kilogram is 2.2 pounds. So divide the price of a KG by 2.2 and that is the price per pound.
As at July 2007, the retail cost of sweet potatoes was around two Australian dollars per kilogram.
what is the price per pound for aluminum cans in Delaware
simone g.