answersLogoWhite

0

$243 adjusted to inflation

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much do fifty four pounds of potatoes cost?

that depends on the price of potatoes per pound


What is the price for new potatoes per pound?

Nipples. Because nipples.


What was the average price of cigarettes in the UK in 1990?

3.2 pound


What was the Cost of a pound of potatoes in 1933?

1932-1933 price for potatoes. 15 pounds for 15 cents in Mooresville, Indian. See Related Links.


How many servings in a 15 pound bag of potatoes?

It all depends on where you get the potatoes from. The price will always vary.


How many cups of potatoes in one pound of potatoes?

One pound of potatoes yields about three cups of peeled & sliced potatoes.


What is unit rate if 8 lbs of potatoes cost 4.40?

You are supposed to divide the total price by the number of pounds. That will give you the price per pound.


How many cups of potatoes are in one pound?

One pound of potatoes yields about three cups of peeled & sliced potatoes.


How many white potatoes make a pound?

I believe it takes about 4 potatoes to make the pound!


How much does ten pounds of potates cost?

Assuming potatoes cost $.50 a pound, then 10 pounds would cost $5.00 (0.50 x 10 = 5.00). Potatoes vary in price per pound for many reasons. The variety of potato, its freshness, the current supply, how many people what to buy potatoes and the part of the country you are buying these potatoes are just a few.


How many cups of mashed potatoes to equal 1 pound of potatoes?

The answer will vary with the size of the potato. 4 to 5 medium potatoes would equal about 1 pound. One medium potato is equal to about 1/2 cup, so one pound of potatoes would be equal to about 2 cups of mashe potatoes.


How many Idaho potatoes in a pound?

It depends how big the potatoes are