answersLogoWhite

0

1932-1933 price for potatoes. 15 pounds for 15 cents in Mooresville, Indian. See Related Links.

User Avatar

Wiki User

16y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does it cost for each pound of poatatoes?

One pound of potatoes cost about 50 pence UK.


How much do fifty four pounds of potatoes cost?

that depends on the price of potatoes per pound


How much do potatoes cost per pound?

simone g.


How does one potatoes cost?

In most grocery stores in the year 2014, one sweet potato costs about $1. If the store charges by pound, a pound of potatoes would cost a few dollars.


A bag of potatoes weighing 12ounces costs 2.07 what is the cost of 1 pound of potatoes?

60000 ounces


A bagof potatoes weighing 5 pounds and 12 ounces costs 2.07 What is the cost of 1 pound of potatoes?

Potatoes are good


A bag of potatoes weighing 5 pound 12 ounces costs 2.21 What is the cost of 1 pound of potatoes?

there are 16 ounces in one pound there are 92 ounces total cost per 1 ounce - 2.21/92 = 0.024 cost per 1 pound - 0.024*16 = 0.384 or 39 cents per pound


How much does a ten pound bag of potatoes cost at Walmart?

The cost of a five pound bag of potatoes at Walmart will vary depending on the type of potato and the cycle in the growing season. Potatoes are usually abundant in the fall months in the north and year round in the south. The cost can be $1 to about $3 most cases.


How much does ten pounds of potates cost?

Assuming potatoes cost $.50 a pound, then 10 pounds would cost $5.00 (0.50 x 10 = 5.00). Potatoes vary in price per pound for many reasons. The variety of potato, its freshness, the current supply, how many people what to buy potatoes and the part of the country you are buying these potatoes are just a few.


What is the price of 10 ibs of potatoes?

It would cost $3.50 now and 29 cents in 1933.


How many cups of potatoes in one pound of potatoes?

One pound of potatoes yields about three cups of peeled & sliced potatoes.


If one bag of potatoes weigh 5pounds and 12 oncescost 2.07what is the cost of one pound?

To find the cost of one pound of potatoes, we first convert the weight of the bag from pounds and ounces to just pounds. In this case, 5 pounds and 12 ounces is equal to 5.75 pounds. To find the cost per pound, we divide the total cost of $2.07 by 5.75 pounds, which gives us approximately $0.36 per pound.