answersLogoWhite

0

Subjects>Food & Drink>Food

What was the cost of a pound of cheese in 1977?

User Avatar

Anonymous

∙ 15y ago
Updated: 10/6/2023

it was 98 cents

User Avatar

Wiki User

∙ 17y ago
Copy

What else can I help you with?

Related Questions

What is the cost of 87 pound of cheese at 5.79 a pound?

The cost of 87 pounds of cheese at $5.79 per pound would be $502.73.


How much does the mozzarella cheese cost?

About $10 a pound


What is the cost of provologne cheese?

It is about $2.99 a pound


What is the cost of 0.85 pound of cheese at 5.90 per pound?

£5.011/2


How much does a pound of mozzarella cheese cost?

About 5.59


If cheese costs 8.00 a pound which would cost more two thirds of a pound of cheese or three quarters of pound?

I think its a close call but i think 3 quarters of a pound costs more


How much does cheddar cheese cost now?

About $7-8 a pound


What is the cost of one pound of cheese?

It depends on your country and what type of cheese. Without this information the question cannot get an accurate answer.


How much did a block of cheese cost in the 60's?

Colby Cheese 39 cents per pound Oregon 1963 Colby Cheese 39 cents per pound Wisconsin 1963


How much does a lb of regular cheese cost?

A pound of cheddar is about $5.00 in my area


What is the Price of cheese per pound?

Adverage cost of 32 Oz of Kraft Sharp Cheddar Cheese


Average cost of one pound of yellow cheese?

at walmart it is price varies by store

Trending Questions
How did vikings prepare their food? Is there a difference between a teddy bear hamster and a bear hamster? Why do people like to roast? Can eating too many pickles make you dizzy? What is the boiling point of sunny D? Do jellyfish have a notochord or vertebra? How long can cheesecake sit out without being refrigerated? How often should a food contact area be cleaned and sanitized? How many national championships has the University of Auburn won in football? Is sunflower oil a solid a liquid or gas? Why do you need to keep fruits and vegetables look fresh? Are raisins good for squirrels? Are Seville oranges bitter? Is bicarbonate of soda and vinegar reversible? When will a female goldfish lay eggs after it mates? What is the Galaxy Chocolate Company's address? Is sturgeon a mammal? Can horses eat beetroot leaves? How to decrease spiciness when eating hot sauce? Do gumamela flower and okra flower have the same parts?

Resources

Leaderboard All Tags Unanswered

Top Categories

Algebra Chemistry Biology World History English Language Arts Psychology Computer Science Economics

Product

Community Guidelines Honor Code Flashcard Maker Study Guides Math Solver FAQ

Company

About Us Contact Us Terms of Service Privacy Policy Disclaimer Cookie Policy IP Issues
Answers Logo
Copyright ©2025 Answers.com. All Rights Reserved. The material on this site can not be reproduced, distributed, transmitted, cached or otherwise used, except with prior written permission of Answers.