answersLogoWhite

0

In 1958, the average price of butter in the UK was approximately 22 shillings per pound. This was during a time when the UK was still using the imperial system of measurement and currency. Economic factors, including post-war recovery, influenced food prices during this period.

User Avatar

AnswerBot

3w ago

What else can I help you with?

Related Questions

What is the price of Skippy Peanut Butter?

You can buy Skippy peanut butter from stores such as Sainsbury (in the UK), online from various shops, supermarkets, Target (in the USA) and King's Supermarkets.


How much does butter cost 2013?

In the UK during 2013 butter was available in the supermarkets at a price between £0.98 and £1.60 for a 250 gram pack, the average was around £1.30.


Which American artist painted Making Apple Butter in 1958?

Making Apple Butter, oil on canvas by Grandma Moses, 1958; in The Art Institute of Chicago.


What was the price of a house in 1958?

The average UK house price in 1958 started out at £2049 and ended the year at £2058 The average price for new houses went from £2409-£2429 over the course of the year, modern houses fluctuated between £2109-£2145 and older houses were a bargain at £1685-£1703. Check out the link below for all average UK house prices since 1952.


Price of butter in 1980's?

The price of butter in the 1970's was around $0.87


How much peanut butter is in a jar of peanut butter?

The Average price for a jar of Peanut Butter is $3.29.


What is the etan flaver for popcorn in the UK?

butter


How long has jif peanut butter been in business?

Jif peanut butter first appeared on store shelves in 1958.


What unit of measure is used for butter?

In the UK butter is sold in 250 and 500 gram packs.


When was Lance Price born?

Lance Price was born in 1958.


What is the singular possessive for the word butter?

The possessive form for the noun butter is butter's.example: The butter's price has gone up again.


How much would 75g of butter cost?

The cost of 75g of butter would depend on the price per unit weight of butter at the store. To calculate the cost, you would need to know the price per gram or per ounce of butter. Once you have that information, you can multiply the price per unit weight by 75g to find the total cost of 75g of butter.