Transfer the rice to a bin or pail that is airtight to protect it from infestation. Keep the rice dry and cool.
2 cups per pound of uncooked rice. [1 cup=8oz. ~ 2cup=16oz.~ 16oz=1 lb] 50lbs X 2 Cups= 100 cups of uncooked rice 1 Cup Uncooked Rice will feed Four adults and then some 50lb Bag equals 400 (Adult) servings of rice minimum.
It's a 2 pound bag of rice. It speaks for itself.
About 11 cups of rice equal a 5 lb bag of rice.
I just bought a 2 lb. bag of Jamine rice last night and I paid 2.29, But if I would have gotten regular long grain rice ... a 2 lb bag was 1.49. Wholesale cost for more common varieties around $0.20 per pound. Typical grocery store cost for larger (10 pound) ~ $1.00 per pound. Sale price (5 pound bag, short grain) ~$0.50 per pound.
40 cups
22
7
Rice is typically cheaper then pizza. You can buy a 5 pound bag of rice for under $8.00.
The cost of a ten pound bag of ice can vary from store to store and state to state. The average cost of a ten pound bag of ice as of 2014 is $2.00 to $4.00.
There is no such thing as an 'average' bag of rice. In my local groceries it comes in bags of 8 oz, 12 oz, 1 pound, 2 pound, 5 pound, 9 pound, and 11 pound. Who decides what is 'average'
250 cups.
According to Producer's Rice Mills, there are over 29,000 grains in a pound of long grain white rice. You'd have slightly fewer for long grain brown, as each grain retains its bran layer. Short grain rice is 3-4 times shorter, so you'd have 3-4 times as many in a pound.