This all depends on whether that heifer is a registered purebred or a commercial heifer, whether her hide is black or not, if she has horns or not, and where she is being sold from. Therefore I cannot give you an answer.
$5.00
about 6.00
it cost $.06
???
1.25/lb
$5.00
1.50
60
about 6.00
1.50
In Ancient Egypt 20 lb. of grain cost 3 pieces of silver.
it cost 25 cents in 1995.