answersLogoWhite

0

What else can I help you with?

Related Questions

How much did milk cost during the great depression?

10 cents


How much did coffee cost during great depression?

10 cents


How much did a pound of beef cost during the great depression?

it cost about 10 cents a pound


How much did gas cost the great depression?

Gas during the 1930s averaged 10-18 cents a gallon in the United States. But I would imagine people took public transportation, or didn't travel at all.


How much is 10 cents and 4 cents in decimal point?

10 cents is 10. cents 4 cents is 4. cents.


How much is 10 cents?

10 cents is 1/10 of a dollar.


How much was gas during the great depression?

Milk was sold in quart containers instead of by the gallon during the 1930s. That being said, 4 quarts or a gallon of milk, would have cost 1 dollar in 1933, during the Great Depression.


How much did kool aid cost in 1920?

According to Nebraska studies: "Another incentive to buy Kool-Aid was the great price of 10 cents per package. During the Great Depression, the price was cut in half for the same product: 5 cents."


How much did a chocolate candy bar cost in 1972?

10 cents


How much was a gallon of milk during the Great Depression?

Hope this helps.... FACTS about this decade.Population: 123,188,000 in 48 statesLife Expectancy: Male, 58.1; Female, 61.6Average salary: $1,368Unemployment rises to 25%Huey Long propses a guaranteed annual income of $2,500Car Sales: 2,787,400Food Prices: Milk, 14 cents a qt.; Bread, 9 cents a loaf; Round Steak, 42 cents a poundLynchings: 21


What happened to food prices during the Great Depression?

Here are some examples from a person who was a teenager and early 20s during the Great Depression. Bus ticket from home to school, about 20 miles--10 cents. Three room apartment, $30 per month. Cost of three bedroom house--$4500-$6000. Kitchen table and chairs, $10. Butter, 25 cents a pound. Coffee, 19 cents a pound. Loaf of Bread, 9 cents. Steak, 25 cents a pound. Banana splits, 25 cents. Women dresses, $5 to $8. Men suit, $30. Shoes, $4.95. $100 for baby to be delivered by doctor. $10 per day in hospital. Gas, 20 cents a gallon. Chrysler Roadster (car) $800. (1930) Chrysler Sedan (1934) $945. Playpen, $5.


If you had twenty cents and your daughter took half how much would you have left?

20 cents x 1/2 = 10 cents. Your daughter took 10 cents; you have 10 cents left.