answersLogoWhite

0

These are some of the things you may have seen advertised Below and how much food and groceries cost in the 60's

Apples 49 cents for 3 pounds Wisconsin 1963

Asparagus 19 cents per pound Wisconsin 1963

Bacon 79 cents per pound New Jersey 1966

Bananas 19 cents for 2 pound Maryland 1960

Bananas 10 cents per pound Wisconsin 1963

Banquet Frozen Dinners 39 cents Wisconsin 1963

Beef Chuck Roast 49 cents per pound Wisconsin 1963

Broiler Chickens 29 cents per pound Massachusetts 1965

California Grapes 14 cents per pound Massachusetts 1965

Cambells Soup 89 cents for 6 cans Massachusetts 1965

Carrots 15 cents per pound New Jersey 1966

carrots 29 cents for 4 pounds Massachusetts 1965

Cheerios 25 cents per pk California 1961

Cheerios Cereal 28 cents per pk New Jersey 1966

Chicken 29 cents per pound Wisconsin 1963

Colby Cheese 39 cents per pound Oregon 1963

Colby Cheese 39 cents per pound Wisconsin 1963

Corn 6 for 25 cents Florida 1960

Del Monte Peaches 29 cents per can 1960

Eggs 55 cents per dozen New Jersey 1966

Egg Nog 69 cents per quart Massachusetts 1965

Fast Food Hamburger 20 cents New York 1962

Flour 49 cents for 5 pounds Maryland 1960

Fresh Carrots 9 cents per bunch Massachusetts 1965

Fresh Eggs 49 cents per dozen Maryland 1960

Frozen Chicken Pies 29 cents California 1966

Frozen Cod Fillets 33 cents per pound Wisconsin 1963

French fries, Birdseye, frozen 89 cents for 9 ounces New Jersey 1966

Frozen French Fried Potatoes 10 cents for 8 ounces Massachusetts 1965

Gerbers baby Food 25 cents for 3 California 1966

Green Peppers 5 cents each Wisconsin 1963

Ground Beef 45 cents per pound Wisconsin 1963

Ham 39 cents per pound Wisconsin 1963

Heinz Catsup 28 cents Massachusetts 1965

Heinz Ketchup 22 cents California 1966

Hickory Smoked Hams 49 cents per pound Maryland 1960

Ice Cream 79 cents half gallon Washington 1964

Jello 35 cents for 4 pks Maryland 1960

Kielbasa 59 cents per pound Wisconsin 1963

Kraft Deluxe Dinner 39 cents Wisconsin 1963

Kraft Miracle Whip 51 cents Maryland 1960

Kraft Processed Cheese 39 cents 8 ounces California 1966

Lamb Chops 89 cents per pound Wisconsin 1963

Land O Lakes Butter 67 cents per pound Maryland 1960

Large Eggs 45 cents per dozen Wisconsin 1963

large Eggs 45 cents per dozen California 1966

Lettuce, iceberg 25 cents per head New Jersey 1966

Liver , Calf 79 cents per pound Florida 1960

Macaroni and Cheese dinners 39 cents Wisconsin 1963

Margarine 31 cents per pound California 1966

Mazola Vegatable Oil 69 cents Wisconsin 1963

Miracle Whip 49 cents Wisconsin 1963

North State Frozen Dinners 39 cents Wisconsin 1963

Onions 29 cents for 2 pounds Wisconsin 1963

Oranges 89 cents for 2 dozen Wisconsin 1963

Oven ready Turkeys 39 cents per pound Maryland 1960

Pack of Chewing Gum 5 cents Maryland 1960

Pork Chops 59 cents per pound Maryland 1960

Porterhouse Steak $1.19 per pound California 1966

Potatoes 39 cents for 10 pounds Wisconsin 1963

Rump Steak $1.49 Massachusetts 1965

Sirloin Steaks 89 cents per pound Maryland 1960

Skippy Peanut Butter 79 cents Massachusetts 1965

Sliced Bacon 29 cents per pound Wisconsin 1963

Spare Ribs 49 cents per pound Massachusetts 1965

Sugar 38 cents for 5 pounds Massachusetts 1965

Sugared Donuts 49 cents per dozen Wisconsin 1963

Swanson Chicken TV Dinner 49 cents California 1961

Sweet Corn 5 cents each California 1966

Sweet potatoes 29 cents for 3 pounds New Jersey 1966

Tangerines 29 cents for 1 dozen Massachusetts 1965

Tide 19 cents Washington 1964

Tide Laundry Soap 59 cents New Jersey 1966

Toothpaste Crest 50 cents New Jersey 1966

Veal Cutlets 68 cents per pound Massachusetts 1965

Watermelon 2 1/2 cents per pound California 1961

User Avatar

Wiki User

13y ago

What else can I help you with?