answersLogoWhite

0

It depends where you live and it also depends on the season. If pumpkins grow in your locality and it is the pumpkin growing season, pumpkins will be fairly cheap, as they are easy to grow. Here's a quotation from South Australia during the 1993 drought: "At worst, farmers are being offered $150 a tonne, equivalent to about 15 cents a kilogram, half the usual return."

User Avatar

Wiki User

10y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much does pumpkin on a stick cost?

why would you want a pumpkin on a stick


How much does a can of pumpkin cost?

1cent


The price of a pumpkin is directly proportional to its weight If a pumpkin that weighs 15.0 pounds costs 3.25 how much will an 11.4 pound pumpkin cost?

Since a 15.0 pound pumpkin costs $3.25 that means that it costs $0.22 a pound. You can get that by $3.25/15.0=$0.22 so an 11.4 pound pumpkin will cost $2.51 (11.4x$0.22).


How much pumpkin seeds does one need to take?

Nobody "needs" any pumpkin seeds in their diet.


How much raw pumpkin to equal one cup cooked pumpkin?

454g or 1lb raw pumpkin equals 1 cup or 180g cooked.


How much would 650 grams of pumpkin be?

There are 6 grams to one-quarter cup. This means that there are 2.75 cups in 650 grams of pumpkin.


How much does one third of a cup of pumpkin puree weigh?

Three ounces.


How much is one ounce of pumpkin seeds?

about 3 and 1/2 tablespoons


How much sugar do you add to one can of mothers maid pumpkin?

it would depend on what you are making


How do you carve metal militia into a pumpkin?

You need a machine to cut metal into a pumpkin and that would cost a lot of money.


How much does a pumpkin cost in Kenya?

The cost of a pumpkin in Kenya can vary depending on factors such as size, quality, and location. On average, prices range from 50 to 200 Kenyan Shillings (about $0.50 to $2) per pumpkin. Prices may also fluctuate based on seasonal availability and market demand. For the most accurate pricing, it's best to check local markets or grocery stores.


Julia sold 2 apple pies and 8 pumpkin pies for a total of 192 jill sold 11 apple pies and 9 pumpkin pies for total of 356 what is the cost of each pie?

It works out that each apple pie cost 16 and that each pumpkin pie cost 20