16, the same number of ounces that are in a pound of anything.
To find the cost of 14 ounces of lemon drops, first convert 14 ounces to pounds. Since 1 pound is equal to 16 ounces, 14 ounces is 0.875 pounds (14 ounces ÷ 16). Then, multiply the cost per pound ($2.80) by the weight in pounds (0.875 pounds) to get the total cost for 14 ounces of lemon drops.
$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17
To determine which is the better buy, calculate the unit price for each option. For the 16 ounces at $336, the unit price is $21 per ounce, and for the 24 ounces at $480, the unit price is $20 per ounce. Therefore, the 24 ounces for $480 is the better buy in terms of cost per ounce.
1 pound = 16 ounces 13 ounces = (13 / 16) = 0.8125 pound Cost for 13 ounces = 0.8125 the cost of a pound = (0.8125 x 124) = 100.75
16, the same number of ounces that are in a pound of anything.
Twice as much as 8 ounces.
1 pound = 16 ounces no matter what the cost is.
2.50 dollars depending on the brand
1 pound = 16 ounces ... more than 11 of them.
Bread prices vary a great deal depending on where you are and the quality of the bread: In upstate New York on 8/14/10, I paid .90/lb. for a loaf of standard commercial white bread and 2.90/lb for a loaf of good Italian bread.
In 1952 a loaf of bread cost 16 cents
To find the cost of 14 ounces of lemon drops, first convert 14 ounces to pounds. Since 1 pound is equal to 16 ounces, 14 ounces is 0.875 pounds (14 ounces ÷ 16). Then, multiply the cost per pound ($2.80) by the weight in pounds (0.875 pounds) to get the total cost for 14 ounces of lemon drops.
$2.00
It was 9 cents per loaf. I just researched a lot of things from 1938 b/c I'm going to share this info at my mom's 70th b-day party.In 1938, a loaf of bread would have cost you 8.6 cents:Prices are for white bread, pan style, excluding all specialty type bread. For 1913-1936, prices were obtained from bakeries for 16 or 18 ounces in the dough and converted to 16 ounces baked weight. Both wrapped and unwrapped breads were included.Beginning in 1937, prices have been obtained primarily from grocer stores for the volume-selling size loaf of wrapped bread. The baked weight as given on the wrapper or reported by the store was converted to 16 ounces. source: U.S. CENSUSThe minimum wage in 1938 was 25 cents.
$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17
1 pound of regular flour=16 ounces 16 ounces=2 cups Therefore in 1 pound of flour there are 2 cups.