answersLogoWhite

0

In Canada today 16 oz loaf of plain bread is 1.60 or so, ranging up to 5.49 for multigrain breads with additives.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How many ounces are in a pound of bread?

16, the same number of ounces that are in a pound of anything.


What does it cost for sixteen ounces of bread?

Twice as much as 8 ounces.


How many pounds in 16 ounces when cost is 1.29?

1 pound = 16 ounces no matter what the cost is.


How much is 16 ounces of bread?

2.50 dollars depending on the brand


Which is more 1 pound or 16 ounces?

1 pound = 16 ounces ... more than 11 of them.


How much does 16 ounces loaf of bread cost?

Bread prices vary a great deal depending on where you are and the quality of the bread: In upstate New York on 8/14/10, I paid .90/lb. for a loaf of standard commercial white bread and 2.90/lb for a loaf of good Italian bread.


How much is a loaf of bread in 1952?

In 1952 a loaf of bread cost 16 cents


Lemon drops cost 2.80 per pound what is the cost of 14 ounces?

To find the cost of 14 ounces of lemon drops, first convert 14 ounces to pounds. Since 1 pound is equal to 16 ounces, 14 ounces is 0.875 pounds (14 ounces ÷ 16). Then, multiply the cost per pound ($2.80) by the weight in pounds (0.875 pounds) to get the total cost for 14 ounces of lemon drops.


How much does a 16 oz loaf of bread cost?

$2.00


Price of a loaf of bread 1938?

It was 9 cents per loaf. I just researched a lot of things from 1938 b/c I'm going to share this info at my mom's 70th b-day party.In 1938, a loaf of bread would have cost you 8.6 cents:Prices are for white bread, pan style, excluding all specialty type bread. For 1913-1936, prices were obtained from bakeries for 16 or 18 ounces in the dough and converted to 16 ounces baked weight. Both wrapped and unwrapped breads were included.Beginning in 1937, prices have been obtained primarily from grocer stores for the volume-selling size loaf of wrapped bread. The baked weight as given on the wrapper or reported by the store was converted to 16 ounces. source: U.S. CENSUSThe minimum wage in 1938 was 25 cents.


How much does one pound of candy cost at 13.20 for 7 ounces?

$30.17I got this by finding how much it is for each ounce (divide 13.20 by 7) then multiplied the price per ounce 1.8857(it keeps going) so I rounded that to 1.89 and multiplied that by 16 (16 ounces in one pound).Cost of 7 oz = $13.20Cost of 1 oz = 13.20/71 lb = 16 ozCost of 16 oz = 13.20 ÷ 7 x 16= $30.17


How many cups in 1 pound of bread flour?

1 pound of regular flour=16 ounces 16 ounces=2 cups Therefore in 1 pound of flour there are 2 cups.