About 3.5$ mil.added 11/3/2010
Not exactly true.
A standard ounce of is 141.747 carats.
Industrial diamonds can sell for $1-$5 per carat .
Jewelry grade diamonds can cost $50 per carat for the smallest diamonds to $2000-$10,000 for a nice white 1 carat diamond to $25 million for a 50 carat diamond. ( diamond over 20 carats are generally considered semi unique and hard to price)
So given that range an ounce of diamonds can cost from about $150 up to $300,000,000. In addition since a single 141.47 carat diamond would be one of the largest diamonds in the world, it could be priceless
I have been able to buy it for about $285 per ounce.
-- take the total cost for the whole bottle, box, bag, jug, or barrel -- divide it by the number of ounces in the container The number you have now is the cost per ounce. Note: The cost per ounce may be different if you buy a bigger or smaller bottle, box, bag, jug or barrel full. Stuff usually costs less per ounce when you buy it in bigger containers.
To find the cost per ounce, divide the total cost by the total ounces. In this case, $1.99 divided by 11 ounces equals $0.18 per ounce.
The cost per ounce of an item that costs $99.00 for a total of 1515 ounces is $99.00 divided by 1515 ounces, which equals approximately $0.065 per ounce.
The cost of an ounce of hydro varies depending on the seller, location, and quality of the product. On average, it can range from $100 to $300 per ounce in some places where it is legal.
$11,000 per ounce
I have been able to buy it for about $285 per ounce.
$5,000,000,000,000 per ounce
18$ per ounce.
it is 3$ per ounce
15 cents
$20
how much per ounce?
To find the cost per ounce, divide the cost by the number of ounces: 17.00/640 = .0265625 cents per ounce.
It depends on the brand, but as of now, somewhere between $1.50 to $1.70 per ounce.
5 cent per ounce
== == $0.30-$0.40 per gram