The answer to the question, "what is the cost of neon." is 2.00 per gram. lol <3 yay! =)
US $ 51,5/lb (at 25.07.2011) or 11,3 USA $ per 100 grams (natural uranium in the form of the unrefined oxide U3O8).
1.75 pounds of pepperoni would cost $4.48 (1.75 pounds * $2.56 per pound).
To calculate the cost of running a 15 watt neon light for 12 hours per day, you would multiply the wattage (15W) by the number of hours (12 hours) to get watt-hours per day (15W x 12 hours = 180 watt-hours per day). Next, divide the watt-hours per day by 1000 to convert to kilowatt-hours (180 watt-hours / 1000 = 0.18 kWh per day). Finally, multiply the kilowatt-hours per day by your electricity rate (in $/kWh) to find the daily cost of running the neon light.
Find the total weight of the water and divide by the total about of air. ((100lb air X .10lb water) + (50lb air x .02lb water)) Divided by (100lb air + 50lb air)=.073lb water per lb of air
The answer depends on where in the world you are trying to but them.
$1.60 per pound
If 2.6 lb is sold for $15.55 then the cost per lb is 15.5 ÷ 2.6 = $5.96
Let the apples be 'A' pence per lb Bananas cost: (A-30) pence per lb Cherries cost: (A+72) pence per lb Cost of 2 lb of apples = 2A Cost of 3 lb of bananas = 3(A-30) Cost of 2 lb of cherries = 2(A+72) But: 2A+3(A-30) = 2(A+72) So: 2A+3A-90 = 2A+144 => 3A = 234 => A = 78 Therefore cherries cost: 78+72 = 150 pence per lb
.33 cents
$2 per lb
2.50 per lb
Apples: x pence per lb Pears: x-5 pence perlb But: 5x+3(x-5) = 465p So: 5x+3x-15 = 465 => 8x = 480 and x = 60 Therefore: lb of pears cost 55p and a lb of apples cost 60p
$8.00 per lb.
$0.20 per lb
$2.00 per one gram
.35/lb material .45/lb labor to install
.64 per lb