answersLogoWhite

0

Depending on the quality of diamond you're interested in buying, you can pay millions for a single carat -- for a rare, fancy coloured, flawless, gem-quality diamond, or you can purchase industrial-grade diamonds for use in industry.

Key basics:

  • One carat diamond weight equals .20 grammes
  • .20 grammes equals 0.007054 ounces

You can purchase industrial diamonds -- bort -- on a contract today with a South African corporation and pay US$8.00 per carat for a minimum purchase of 1,000 carats per month on an ongoing basis.

Can you do the math?

User Avatar

Wiki User

14y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much is a 0.53 diamond cost?

A diamond rind would cost around $160-$200


If a pound of slaw cost 1.74 how much would a gallon cost?

$27.84


How much would 1 pound cost in American money?

1 pound = 20 cents


If you pay 1.20 for two pounds of candy how much would you pay for half a pound?

If you pay $1.20 for two pounds of candy, how much would you pay for half a pound?


How much would one pound of cocaine cost?

99 secs


How much is a 900 pound diamond worth?

Your 900 pound diamond is worth whatever someone will pay you for it. Since diamonds are not weighed in pounds, but in carats, and since a one carat diamond will cost you between US$2,023 and US17,915 on Blue Nile today, and since a one carat diamond weighs 0.00705479239 ounces, you can calculate the range of prices you can ask for your 900 pound diamond.


.44 ounces of truffles cost 13.20 how much would 1 pound cost?

422.40


How much would a diamond dog collar cost?

Aprox. $450


How much would a diamond cost in 1880?

Your answer depends on the diamond and the point of purchase, and the people involved in the transaction.


If apples are 1.19 per pound how much would 5 pounds of apples cost?

They would cost 5.95


How much does 1.67 pounds of bolagne cost at 1.49 per pound?

How much does 1.67 lbs of Bologna cost at $1.49 per pound? Round to the nearest tenth. Please explain how you got the answer.


How much would it cost to buy 4 pounds of pebbles and 3 pounds of black sand?

It would cost 4p + 3s units of currency where p is the cost of 1 pound of pebbles and s is the cost of 1 pound of black sand.