answersLogoWhite

0

How much does 1.67 lbs of Bologna cost at $1.49 per pound? Round to the nearest tenth.

Please explain how you got the answer.

User Avatar

Wiki User

12y ago

What else can I help you with?

Related Questions

How much for pound of copper?

How much 90 pounds of copper cost


If 2 pounds rice cost 5 how much does it cost for 1 pound?

If 2 pounds of rice cost 5, 1 pound will cost 2.50 or 2 1/2.


How much is a 6 pound of apple cost?

how much does a 6 pounds of apples cost


How much does 10 pound of prunes cost today?

10 pounds


How much does cornstarch cost per pound?

$1.88 with out tax


Sugar sells for 1.45 per pound and wheat flour sells for 0.87 per pound. How much does it cost to buy 4.5 pounds of sugar and 3.5 pounds of flour?

Sugar sells for $1.45 per pound and wheat flour sells for $0.87 per pound. How much does it cost to buy 4.5 pounds of sugar and 3.5 pounds of flour?


If you pay 1.20 for two pounds of candy how much would you pay for half a pound?

If you pay $1.20 for two pounds of candy, how much would you pay for half a pound?


Apples sell for 43 cents a pound. How much do 3.2 pounds of apples cost?

To find the cost of 3.2 pounds of apples at 43 cents per pound, multiply the weight by the price per pound: 3.2 pounds x $0.43 = $1.376. Therefore, the cost of 3.2 pounds of apples is approximately $1.38.


How much would it cost to buy 4 pounds of pebbles and 3 pounds of black sand?

It would cost 4p + 3s units of currency where p is the cost of 1 pound of pebbles and s is the cost of 1 pound of black sand.


If you bought 9 pounds of dog food at 57 cents per pound how much did it cost?

Justin is cooking dinner this week for his grandparents. He bought 1.5 pounds of green beans and 0.5 pounds of mushrooms to make a casserole. Green beans cost $2.20 per pound, and mushrooms cost $3.50 per pound. How much money did Justin spend in all?


If 7 textbooks cost 28 pound how much will it cost for 12 textsbooks?

Each text book cost 4 pound and so 12 times 4 = 48 pounds


If steak costs 2.50 for 1 pound how much does 0.5 pounds of steak cost?

Half as much which is 1.25